Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kale'de restorasyon tüm hızıyla sürüyor

Ankara Kalesi'ne Hisarpark Caddesi'nden başlayarak estetik görünüm kazandıran Büyükşehir Belediyesi, 26 tarihi evi restore etti ve bu bölgenin altyapısını yeniledi

Giriş Tarihi: 21.5.2013
Büyükşehir Belediyesi Ulus Tarihi Kent Merkezi Yenileme Alanı Projesi kapsamında "açık hava müzesi" niteliği taşıyan Ankara Kalesi'nde restorasyon ve sokak sağlıklaştırma projelerini sürdürüyor. Ankara'ya gelen turist kafilelerinin Kale'ye çıkış güzergahı olan Hisarpark Caddesi'nden başlayan yolda sağlıklaştırma ve üst yapı çalışmalarını tamamlayan belediye, "Dış Kale" olarak adlandırılan 1. Etap'ta 26 evin restorasyonunu tamamladı.

MUHTEŞEM YOLCULUK

Ankara'nın kayıp tarihini ortaya çıkarmak için çok sayıda proje geliştiren Büyükşehir Belediyesi, ilk olarak Hisarpark Caddesi'ndeki binaların dış cephelerini yenileyerek,1920'li yıllardaki görüntüsüne kavuşturmuştu. Ulus'tan Anadolu Medeniyetleri Müzesi'ne kadar olan yolu yenileyen, altyapı ve üstyapı faaliyetlerini kısa sürede tamamlayan belediye, çalışmalar kapsamında Hisarpark Caddesi'nin zeminini parke taşlarla döşemiş ve estetik bir görünüm kazandırmıştı.

VALİLİK DE DESTEKLİYOR
Çalışmaları hızlandıran belediye, Ankara Kalesi'nde 5 etaplık restorasyon projesi başlattı. Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, 1. Etap'taki binaların restorasyonunun tamamlandığını anlatarak, "Dış Kale'de 123, İç Kale'de 147 olmak üzere toplam 270 bina bulunuyor. Etap etap bu binalar elden geçirilecek. Valilik de projelere destek veriyor" diye konuştu.

BİLGİ ALACAKLAR

Melih Gökçek, 1. Etap'ta ayrıca Büyükşehir Belediyesi'ne ait bir arsada turistlerin bilgi ve danışma ihtiyaçlarını karşılayacak Turizm Danışma Ofisi yapılacağını açıkladı. Sokak sağlıklaştırma projesi kapsamında Vakıflar Bölge Müdürlüğü'ne ait Ramazan Şemseddin Camii'nin de tamamen restore edildiğini kaydeden Gökçek, "Kale içerisindeki belediyeye ait İtfaiye Noktası da müze yapılacak" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kale'de restorasyon tüm hızıyla sürüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN