Çile üstadının karelerle hayatı

Türkiye Yazarlar Birliği ve Keçiören Belediyesi'nin birlikte düzenlediği Necip Fazıl Fotoğrafları sergisi, şair ve fikir adamının hayatından dikkat çekici kesitleri içeriyor

Giriş Tarihi: 23.5.2013
Vefatının 30. yılında, Türkiye genelinde, çeşitli etkinliklerle hatırlanan Necip Fazıl Kısakürek için Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) ve Keçiören Belediyesi'nin birlikte düzenlediği "Kendi Yankısından Kaçan Çocuğun Hayatından Kesitler ve Kareler" adlı fotoğraf sergisi, Milli Piyango Talih Kuşu Sanat Galerisi'nde açıldı. Açılışta konuşan TYB Vakfı Başkanı D. Mehmet Doğan, "Geçmiş büyüklerimizi anmak, onların fikirlerini tekrar gündeme getirmek, unuttuklarımızı hatırlamak açısından önemli" dedi.

ARTİSTİK YANI ÖN PLANDA
Fotoğraf sergisinin, Necip Fazıl için düzenlenen diğer etkinliklerden farklı bir anlama sahip olduğunu belirten Doğan, "Necip Fazıl, bütün diğer vasıflarının yanında bir tavır ve eda adamıydı. Bunu fotoğraflarında görebiliyorsunuz. Necip Fazıl'ın fotoğraflarının çoğunda artistik bir görünüm vardır. Sigara içtiği fotoğrafları da vardır ama sigaranın lehinde konuştuğunu hiç duymadım. Sergideki resimlerin büyük bir kısmı da Üstad'ın bu artistik yanını yansıtan portreler" dedi.

GERİYE 60 CİLTLİK KÜLLİYAT BIRAKTI
Necip Fazıl'ın, bugünün okuruna da hitap ettiğini, arkasında 60 ciltten oluşan büyük bir külliyat bıraktığını sözlerine ekleyen Doğan, "Kitaplarını okuyarak onu tanımak, onun fikir dünyasına girmek mümkün. Dergileri, koleksiyonları gözden geçirilerek nasıl bir mücadele yürüttüğünü yine öğrenmek mümkün. Aynı zamanda bizim neslimizin tiryakisi olduğu hitabeleri, konferansları Necip Fazıl'ı tanımak için belki de bazen eserlerinden daha önemli. Çünkü Necip Fazıl, elbette eserlerinde ama aynı zamanda bir aksiyon ifadesi olan konferanslarında diye düşünüyorum."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çile üstadının karelerle hayatı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN