Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Öğrencilerden 'paso kalksın' önerisi

Sınav Koleji öğrencileri, "paso" uygulamasının Türkiye genelinde kaldırılmasıyla ilgili hazırladıkları sosyal sorumluluk projesini TBMM'de milletvekillerine sundu

Giriş Tarihi: 2.6.2013
Sınav Koleji öğrencileri, tüm öğrencileri yakından ilgilendiren paso uygulamasının ulusal düzeyde kaldırılması için Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde milletvekillerini ziyaret ederek projelerini anlattı. Öğrenciler, 2012 yılında 12 yıllık zorunlu eğitime geçildiğini, yasa gereğince 6-18 yaş aralığındaki tüm bireylerin örgün eğitim kurumlarında eğitim ve öğrenim faaliyetini sürdürdüğüne dikkat çekerek kimlik belgesi veya paso ile öğrenci olduklarını ispat etmelerine gerek olmadığını savundu.

FORMA YETERLİ DEĞİL Mİ?
İlk olarak Ak Parti Düzce Milletvekili Osman Çakır'ı daha sonra ise MHP Kütahya Milletvekili Prof. Dr. Alim Işık'ı ziyaret eden öğrenciler, çoğu kez okul üniforması, çanta ve kitaplarının yanında olmasına rağmen toplu taşıma araçlarında ve diğer yerlerde haksız uygulamalara maruz kaldıklarını kaydetti. Öğrenciler, bu durumun kendilerini psikolojik olarak da rahatsız ettiğini, kendilerinin de birkaç yıl sonra üniversite öğrencisi olacaklarını belirterek bu sorunları yaşamak istemediklerini iletti.

OSMAN ÇAKIR DESTEK VERDİ
AK Parti Düzce Milletvekili Osman Çakır, talebin makul olduğunu ifade ederek, öğrencilerin masraf yapmalarının da önüne geçilebileceğini söyledi. "Hayata dönük projeler, hayat bulur" diyen Çakır, öğrencilerin projesinin yasa teklifi olarak sunulması için elinden geleni yapma sözü verdi. Sınavlı öğrenciler de Vekil Çakır'a desteğinden dolayı teşekkür etti. MHP Kütahya Milletvekili Prof. Dr. Alim Işık da projenin yasa teklifi olarak sunulması halinde destekleyeceklerini söyledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Öğrencilerden 'paso kalksın' önerisi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN