Eylem fırsatçıları

Ankara'da Gezi Parkı eylemlerini fırsata dönüştüren hırsızlık çetelerinin çok sayıda ev ve işyerinde soygun yaptığı öğrenildi

Giriş Tarihi: 5.6.2013
Taksim'deki Gezi Parkı için düzenlenen eylemlerin ikinci adresi olan Başkent'te meydana gelen olaylarda yüzlerce gösterici ve polis yaralandı. Çok sayıda gözaltı olurken, işyerleri ile kamuya ait araç ve işyerleri de zarar gördü. Vatandaşın gece gündüz sokakta olmasını fırsata çeviren hırsızlık çetelerinin de faaliyetlerini yoğunlaştırdığı öğrenildi. Çankaya başta olmak üzere belirli ilçe ve semtlerde son dört günde hırsızlık olaylarında ciddi artış yaşandığı öğrenildi. Günde 100 civarında seyreden hırsızlık sayısının 150'yi bulduğu öne sürüldü.

ZAAFİYETTEN YARARLANIYORLAR

Cenaze törenlerin de dahi dolandırıcılık ve hırsızlık yapan çeteler, bu kez gözünü eylemcilere dikti. Emniyetteki polis kadrosunun büyük çoğunluğu eyleme yoğunlaşırken, asayiş hizmetini yürüten devriye sayısında azalma oldu. Hırsızlık çetelerinin de oluşan güvenlik zafiyetinden yararlandığı ortaya çıktı.

OLAY SAYISINDA YÜZDE 50 ARTIŞ
Vatandaşların Kızılay, Tunalı, Kuğulu Park, Sıhhiye, Tuzluçayır ve ODTÜ gibi noktalarda gerçekleşen eylemlere katılması üzerin ev ve işyerleri boş kaldı. Gündüz başlayıp gecenin ilerleyen saatlerine kadar süren eylemlere katılan vatandaşların ev ve işyerlerini hedef alan hırsızların bu durumdan rant elde ettiği öğrenildi. Hırsızlık olaylarında yüzde 50 artış olduğu kaydedildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Eylem fırsatçıları
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN