Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Atlar hayata geri dönüyor

Hacettepe Üniversitesi, unutulmaya yüz tutan at ve biniciliği yeniden canlandıracak. Üniversite eğitim için altyapı oluşturuyor

6 bin yıl önce atları eğiterek insanoğlunun emrine sunan, ancak devletin 50 yıl önce aldığı alandan çekilme kararıyla unutulma noktasına gelen at ve binicilik, İngiltere seyahati sonrası üzüntüyle talimat veren Cumhurbaşkanı Gül ve Hacettepe Üniversitesi'nin önemli girişimleriyle can buluyor. İnsanoğlunun tarih boyunca en büyük yardımcısı olan atlar, yıllarca emek verdiği topraklarda hak ettiği değere kavuşuyor.

GÜL: "ÜZÜNTÜ VERİ Cİ"

Atçılık ve binicilik alanındaki başarılarıyla yüzyıllar boyu dünyaya hükmeden ve sahip olduğu bilgi birikimiyle batıya atçılığı öğreten Türkler, son 50 yılda devletin alandan çekilmesiyle büyük kan kaybederek batıdan eğitim alır hale geldi. Sektörle ilgili Türkiye'nin yetiştirdiği en önemli isimlerden Dr. Fuat Ünver, zaman içinde halk sporu olmaktan çıkan binicilikle ilgili Cumhurbaşkanı Gül'ün İngiltere ziyareti sonrası dile getirdiği, "Atçılık ve binicilik kültürünün bu kadar zengin ve derin olduğu ülkemizde, üniversitelerimizde hala ilgili anabilim dallarının kurulmamış olmasının üzüntü verici olduğu" ifadesi sonrası Cumhurbaşkanı Gül'e sunulmak üzere Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği'ne gönderilen rapor doğrultusunda gerekli çalışmaların yapılması talimatının hayat bulduğunu söyledi.

BEYTE PE'DE AÇILACAK

Türkiye'de şu anda tüm kesimlerin 'Atçılık ve binicilik zengin işi, bırakalım nasıl istiyorlarsa öyle yapsınlar' görüşüne sahip olduğunu vurgulayan Dr. Ünver, 6 bin yıllık bu kültürün genç nesille tanıştırılması ve Türkiye'nin konuyla ilgili hak ettiği noktada yer alması için gereken çalışmaların başlatıldığını söyledi. Ünver, Hacettepe Üniversitesi Rektörü Murat Tuncer'in konuya olan duyarlılığı sayesinde Beytepe Kampüsü içerisinde açılması planlanan anabilim dalının Türkiye'de bir ilk olma özelliği taşıyacağını da sözlerine ekledi.

'ÜNİVERSİTE ÇATISI ALTINDA BULUŞACAK'
Dr. Fuat Ünver, atların, toplum psikolojisi üzerinde birçok olumlu etkisinin olduğunu anlatarak, "Ayrıca ülke ekonomisine katkı yapan yerli at üretiminin tekrar teşvik edilmesi ve unutulmak üzere olan kültürümüzün yeniden gün yüzüne çıkarılması gerekiyor. Biniciliğin, bilimsel bir anlayış çerçevesinde ilerleyeceğine inanıyorum. Sahip olduğumuz bilgilerin üniversite çatısı altında kalıcı olacağı bir anabilim dalının açılması çok önemli bir gelişme" dedi.

'BİNİCİLİK TABANA YAYILSIN İSTİYORUZ'
Hacettepe Üniversitesi Rektörü Murat Tuncer ise Hacettepe'de binicilik konusunda iki yapılanma olduğunu belirterek, "Biri Binicilik Araştırma ve Uygulama Merkezi. Diğeri de öğrencilerin oluşturduğu Binicilik Topluluğu. Öğrencilere binicilik dersleri seçmeli olarak veriliyor. Yoğun talep var. Burada özellikle engelli çocukların atla terapisi hedefleniyor. Aynı zamanda ata sporumuzun tabana yayılmasını ve zengin sporu olmaktan çıkmasını istiyoruz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Atlar hayata geri dönüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN