Hasan ÖTKÜN: Haziran ayı spor dolu

Giriş Tarihi: 7.6.2013
Haziran ayında Türkiye iki önemli spor organizasyonuna ev sahipliği yapacak. U 20 Dünya Futbol Şampiyonası ile Akdeniz Oyunları. U 20 Dünya Futbol Şampiyonası 21 Haziran-13 Temmuz tarihleri arasında 7 şehirde yapılacak. 24 takımın katılacağı şampiyonada tüm dünyanın gözü kulağı Türkiye'de olacak. Tam 190 ülkenin canlı yayın yapacağı düşünülürse, şampiyonanın tanıtım açısından ülkemiz adına ne denli önemli olduğu ortaya çıkmaktadır.
1977 yılından bu yana gerçekleştirilen organizasyonda, geleceğin futbol yıldızlarının parladığı ve yükseldiğini de hatırlatalım. Dünyanın bir numaralı futbolcusu olan ve de uzaylı! benzetmesi yapılan Lionel Messi'nin bu şampiyonadan çıktığını hepimiz biliyoruz.
Ev sahipliğini yapacağımız bu şampiyonada dileriz göz kamaştıracak yıldızlar da ay yıldızlı formanın içinden çıkar.
24 takımın 4'erli 6 grupta mücadele edeceği şampiyonada Türkiye C Grubu'nda yer alacak. Grupta, Türkiye ile birlikte El Salvador, Kolombiya ve Avustralya bulunuyor.
Şampiyonayı şimdiye kadar en fazla kazanan takım 6 kez ile Arjantin olmuş. Onu 5 kez ile Brezilya izliyor. Bu da futbolda iki dünya devinin, futbolun en önemli başarı taşı olan altyapıya ne kadar verdiklerini ortaya koyuyor.
Gönlümüzden geçen belli.
Hem ev sahipliğini iyi yapalım, hem de şampiyon olalım.
Neden olmasın. Hayal değil.
Önce inanmak gerek. O inanç da gençlerimizde fazlasıyla var.
Öyleyse haydi Türkiye.
İkinci sınavı ise Akdeniz Oyunları'nda vereceğiz.
17. Akdeniz Oyunları 20-30 Haziran tarihlerinde Mersin'de yapılacak. Akdeniz'e kıyısı olan ülkeler arasında 4 yılda bir yapılan oyunlarda ülkeler genellikle gelecek için ümit veren sporcuları yarıştırma tercihinde bulunuyorlar.
Oyunların en başarılı ülkesi toplamda 1967 madalya ile İtalya.
Ancak, Türkiye de oyunların en başarılı ülkeleri arasında yer alıyor.
Bugüne kadar 263 altın, 171 gümüş ve 203 bronz olmak üzere toplam 637 madalya kazanan Türkiye oyunlarda Fransa ve İspanya'nın ardından 4'üncü sırada yer alıyor.
İki önemli spor organizasyonu için sayılı gün kaldı.
Haziran ayı spor dolu. Kalplerimiz millilerimizle birlikte atacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hasan ÖTKÜN: Haziran ayı spor dolu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN