Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İnternet bağımlılığı 12 yaşa kadar indi

Giriş Tarihi: 8.6.2013

Polisin "Bilgisayar ve İnternet Bağımlılığı" konulu çalışması ortaokul ve lise eğitimi alan 12 ile 18 yaş grubunun risk altında olduğunu ortaya çıkardı

Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) tarafından hazırlanan "Bilgisayar ve İnternet Bağımlılığı" konulu çalışmada, çocuklar ve gençler arasında internet kullanımına, yarattığı psikolojik duruma ve ailelerin alacakları önlemlere dikkat çekildi. Hazırlanan raporda gelişen teknolojilerin insan hayatına önemli kolaylıkları sağlamasının yanı sıra getirdiği risklere de yer verildi.

RİSK GRUBU BELİRLENDİ

Bilgisayar ve internet kullanımının çocuk ve gençler arasında bağımlılık düzeyinde olduğu belirtilirken, bu sorunun özellikle ortaokul ve lise eğitimi alan 12 ile 18 yaş grubu için ciddi riskler oluşturduğu vurgulandı. Emniyet aileler için bir dizi uyarıda bulundu. Hazırlanan raporda, her yaştaki insan profilinin bilgisayar ve internet bağımlısı olma riskinin bulunduğu vurgulanırken, özellikle ortaokul ve lise çağındaki gençler arasında bu olgunun daha belirginleştiğine dikkat çekildi.

KEYİFSİZLİK YARATIYOR
Özellikle sosyal becerileri gelişmemiş, yüz yüze görüşmelerde güçlük çeken, fiziksel görünüşünden memnun olmayan ve ilişkilerde kendine güvenmeyen bireyler arasında internet bağımlığının daha belirgin olduğu kaydedildi. Raporda bağımlıların internete girdikleri zaman mutlu olduklarını ancak bağlanmadıklarında ise keyifsizlik, kaygı ve uyku bozukluğu gibi rahatsızlıklar yaşadıkları vurgulandı.

YASAKLAMAYIN, TAKİP EDİN
Yetkililer ise ailelere, "Çocuklarınıza bilgisayar ve internet kullanımını kesinlikle yasaklamayın. Kullanım esnasında yakınında olun ve girip çıktıkları siteleri takibe alın. Bilgisayarı çocuğun odasına değil, ortak kullanım alanına kurun. Endişeleriniz varsa uzmanlardan destek alın" şeklinde uyarılarda bulundu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İnternet bağımlılığı 12 yaşa kadar indi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN