Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Provokatörlere karşı özel ekip oluşturuldu

Giriş Tarihi: 9.6.2013

Ankara Emniyet Müdürlüğü'nde oluşturulan özel ekip, Gezi Parkı eylemlerinde vatandaşları galeyana getiren 65 kişiyi tespit etti

İstanbul Taksim Gezi Parkı eylemlerine destek için Başkent'te düzenlenen protesto gösterilerde 570 kişi gözaltına alındı. Ankara Emniyeti'nin sert müdahalesiyle karşılaşan bazı eylemciler yaralanırken, olayları kışkırttığı belirtilen çeşitli marjinal gruplar ve terör örgütleri bağlantısı bulunan provokatörleri tespit etmek için 50 kişilik özel bir ekip oluşturuldu. Ekibin polis kameraları ile MOBESE kayıtlarından yaptığı incelemeler sonucunda geçmişte benzer olaylardan sabıkası bulunan 65 kişinin belirlendiği öğrenildi. Başkent'te bir haftayı aşkın süredir devam eden Gezi Parkı'na destek eylemlerinde polis bir yandan sahada müdahale ederken, diğer yandan da provokatörleri belirlemek için özel bir ekip oluşturdu. İstihbarat, Terör, Güvenlik ve Bilişim Şubeleri'nde alanlarında uzman 50 polis ekipte görevlendirildi. Bunlardan bir kısmı eylemlerin düzenlendiği alanlarda bir kısmı ise sivil olarak görüntüleri kaydediyor. Polislerin diğer kısmı ise MOBESE ve kamera kayıtlarını karşılaştırıyor. Grupların önünde yürüyerek olay çıkaran kişilerin görüntüleri arşiv kayıtlarındaki fotoğraf ve görüntülerle karşılaştırılıyor.

Polis 65 kişi tespit etti
Saç, sakal, kıyafet ve fiziki duruşları örtüşen kişileri tespit eden ekibin, aynı zamanda bu vatandaşların çeşitli sol gruplar ve terör örgütleriyle bağlantılarını da araştırdığı kaydedildi. Eylem yapan vatandaşı galeyana getirip ortalığı karıştıran 65 provokatörü belirleyen polisin, bu kişilerin kimlik ve adresleri üzerinde çalıştığı da öğrenildi. Sosyal medyaya da hakim olan kişilerin attıkları mesajlarla da grupları organize ettikleri öne sürüldü. Polisin önümüzdeki günlerde operasyon için düğmeye basacağı iddia edildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Provokatörlere karşı özel ekip oluşturuldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN