Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dev ihale sonuçlandı

Türkiye'nin ikinci büyük doğalgaz dağıtım şirketi olan Başkentgaz, tamamen özelleştirildi. 5 milyar TL gelir sağlayan şirketin, devir teslimi dün gerçekleşti

Başkentgaz'ın yüzde 100 iştiraki olarak kurulan Torunlar Enerji'ye dair 'Hisse Devir Sözleşmesi' töreni Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ın katılımıyla gerçekleştirildi. İhale sonucu elde edilen 5 milyar TL, ileriye dönük yatırımların yanı sıra BOTAŞ'a, hazineye ve Büyükşehir Belediyesi'ne aktarılacak.

'Yatırımlara harcanacak'
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, ihaleden elde edilen 1 milyar 162 milyon dolarlık parayı BOTAŞ'ın alacağını söyledi. BOTAŞ'ın geriye dönük vergi borçları ve gümrükleme borçlarını bu para ile kapatacağını ifade eden Yıldız, "5 milyarlık bir rakamı bununla kapatmış oluyoruz. Bu gelir geriye dönük, geçmişe dönük yatırımlarımızın yanında ileriye dönük yatırımlarımızda kullanılacak" dedi.

'Önemli bir adım atıldı'
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ise bu sürecin bütün olumsuzluklara rağmen şeffaf bir şekilde yürütüldüğünü anlatarak şunları söyledi: "Bu özelleştirme bir takım sorunlarını da çözüyor. Büyükşehir bünyesindeki EGO'nun bayağı bir vergi borçları birikmişti. Bu çerçevede, Ankaralı hemşerilerimizin yatırım ihtiyaçlarını da karşılayacak."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dev ihale sonuçlandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN