Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hasat bayramını tarlada kutladılar

Giriş Tarihi: 16.6.2013

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Başkanı Şemsi Bayraktar, çiftçilerle birlikte arpa tarlasında hasat bayramını kutladı

Hasat bayramı, Türkiye Ziraat Odaları Birliği'nin (TZOB) düzenlediği organizasyonla Şereflikoçhisar'daki bir arpa tarlasında kutlandı. Tarlada gazetecilere açıklama yapan TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, hasadın, çiftçi için yaptığı masrafların, verdiği emeğin ve döktüğü alın terinin karşılığı olduğunu belirterek, evlenmeler, satın alınmalar, borçların ödenmesinin hep hasat sonrasına göre ayarlandığını ifade etti.

BEREKETLİ BİR DÖNEM DİLEDİ

Türkiye'nin her tarafındaki çiftçilere hayırlı ve bereketli bir hasat dönemi dileyen Bayraktar, "Ülke insanımızın beslenmesinde, hayvan yeminde ve sanayide tahıllar büyük önem taşımaktadır. Tahıllar içinde de en ön sırada gelen ürünler buğday ve arpadır" dedi. Bayraktar, dane kayıplarını en aza indirmek, üretim safhasındaki israfı önlemek için alınacak tedbirleri de şöyle sıraladı:

DANE KAYBI ÖNLENEBİLİR
"Biçerdöverlerin ayar ve bakımları çok iyi yapılmalı. Sadece operatör belgeleri olan sürücülere hasat yaptırılmalı. Ürün sahibi hasat sırasında tarlasında bulunarak dane kayıplarını kontrol etmeli, sürücüyü uyarmalı, uyarıya uymayan operatörü en yakın Gıda, Tarım Hayvancılık İlçe veya İl Müdürlüğü'ne bildirmeli. Hasat olgunluğuna gelmemiş ürünler kesinlikle hasat edilmemeli, hasat sırasında nem dikkate alınmalı, çiğ kalkmadan hasada başlanmamalı ve çiğ düşmeden hasada son verilmeli."

Makineyi inceledi
TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, tarladaki biçerdöverin üzerine çıkarak arpa hasadını başlattı. Bayraktar dane kaybı olup olmadığını ise makinenin altını inceleyerek yaptı.

Fadime YILMAZ
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hasat bayramını tarlada kutladılar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN