'Çiğ' ürünlerin hasadına yasak

Giriş Tarihi: 18.6.2013
Ankara Valiliği, Ankara ili mülki hudutları dahilinde biçerdöverlerle yapılan hasatta meydana gelebilecek dane ve sap kayıpları ile dane hasarlarının en alt seviyeye indirilmesi için biçerdöver kontrol hizmetlerinin organize edilmesi ve kontrollerinde esas ve usullerine ilişkin bir genelge yayımladı.

DANE KAYBINA ÖNLEM
Genelgede şu ifadeler yer aldı: "Ankara İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından biçerdöver kontrollerinde beklenen etkinliğin sağlanabilmesi için İl koordinatörü ve yeterli sayıda kontrolör görevlendirilecek. Biçerdöver Operatör Belgesi veya G sınıfı (Biçerdöver) Sürücü Belgesi olmayan sürücülere biçerdöverle biçim yaptırılmayacak. Hasat olgunluğuna gelmemiş ve çiğ düşmüş ürünler hasat edilmeyecek. Biçerdöverlerle yapılacak hububat hasadında yüzde 2 dane kaybını geçmeyecek şekilde biçerdöver ayarları yapılacak."

"ANIZ YAKILMAYACAK"
Biçerdöverlerin hasat edilecek her tarlanın ekin durumuna göre yeniden ayarlanacağının belirtildiği genelgede, "Sap ayırıcılar ve yatık ürünlerin hasadında başak kaldırıcılar mutlaka kullanılacak. Biçerdöverlerin ilerleme hızı ve dolap devri gerektirmedikçe kesinlikle yükseltilmeyecek, biçim yüksekliği sap kayıpları ve anız yangınlarına meydan vermemek için tarlanın durumuna göre minimum seviyede ayarlanacak. Çiftçiler, hasadı bitmiş tarlalarda kalan sap ve anızı yakmayacak" denildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Çiğ' ürünlerin hasadına yasak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN