Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kontör çeteleri engel tanımıyor

Aradıkları kişilere kendilerini polis ve savcı olarak tanıtan çeteler, operasyonlara rağmen geliştirdikleri yeni tekniklerle vatandaşları dolandırmaya devam ediyor

Türkiye'de son 5 yılda türeyen kontör çeteleri bugüne kadar aralarında asker, polis, hakim, savcı, bürokrat, politikacı ve işadamlarının da bulunduğu binlerce kişiyi tuzağa düşürdü. Telefonla aradıkları kişileri "savcıyım, polisim" diyerek kandıran çetelerin "hesaplarınız terör örgütleri tarafından ele geçirildi. Paraları bizim vereceğimiz hesaplara aktarın. Telefonlarımıza da kontör yükleyin" diyerek yüz binlerce TL dolandırıcılık yaptı. Başkent'te ayda ortalama 30 dolayında kişiyi dolandıran çetelerin operasyonlarla deşifre edilen tekniklerini sık sık değiştirerek faaliyetlerini sürdürdükler kaydedildi. Emniyetin girişimiyle kontör satışının kısıtlanması üzerine çetelerin para ve altın istedikleri belirtildi. Merkezleri Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesinde bulunan çeteler önce vatandaştan yüklü miktarda kontör alarak faaliyetlerine başladı. Telefonla aradıkları kişilere kendilerini emniyet mensubu olarak tanıtan dolandırıcılar arka fonda telsiz seslerini kullanarak, "telefon hattınızla terör örgütleriyle görüşme yapıldığını tespit ettik. Sizi bu işten kurtarmamız için bize sürekli kontör yollayın" diyerek dolandırdı.

Para ve altına çevirdiler

Bu yöntemin deşifre edilmesi üzerine telefonla gönderdikleri mesajlarda ve yaptıklara aramalarda kendilerini büyük markaların temsilcileri olarak tanıtıp,"Yaptığımız çekilişlerde değişik hediyeler kazandınız" şeklindeki yöntemle birçok kişiyi tuzağa düşürdü. Yapılan operasyonların ardından yeni teknik geliştiren çetelerin kendilerine polis ve savcı süsü verip vatandaşın telefonunu da 155 polis imdat hattı diye kendilerine yönlendirerek, yüzlerce kişiyi dolandırdıkları ortaya çıktı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kontör çeteleri engel tanımıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN