Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hasan ÖTKÜN: Yabancı oyuncu kaosu

Giriş Tarihi: 21.6.2013
İlhan Cavcav, TFF'nin yabancı oyuncu sınırlamasıyla ilgili son kararını açıklaması üzerine çok sert tepki verdi.
Söyledikleriyle sürekli gündemde kalmayı başaran İlhan Başkan, Yıldırım Demirören ve ekibini tabiri caizse adeta bombardımana tuttu. Karardan geri adım atmadıkları takdirde, "Nasıl getirdiysek, öyle de götürürüz" diyerek tehdit edercesine konuştu. İlhan ağabey bu. Yağmadan, esmeden duramaz. Zaman zaman böylesine sivri dilli olduğu için pişman olduğu da çok olmuştur.
Ancak, bu kez haklı gibi. Kulüplerin elinde yabancı oyuncu sayısı sınırda.
Birçoğu da halen yabancı transferine devam ediyor. Hangi kulüp 4'ü tribünde oturacak 10 yabancı futbolcu ister ki? Göz göre göre o kadar para boşa harcanır mı? Yabancı oyuncu sınırlamasından çok, transfer edilecek oyuncularda aranacak kriterler gözden geçirilmeli. Menajerlerin kap kaçına gelmemek için transfer edilecek oyuncuda İngiltere'de olduğu gibi ülkesi Milli takımıyla belli oranda maça çıkmış olması gibi. Hemen belirtelim, İngiltere'de yabancı sınırlaması bulunmuyor. İspanya'da ise AB vatandaşı için sınırlama söz konusu değil.
Diğer ülkelerden ise en fazla 3 oyuncu transferi mümkün. Ekonomik İşbirliği anlaşmasına imza atan ülke oyuncuları ise AB statüsünde oynuyorlar.
Bizim kulüplerimizin çoğu da zaten bu uygulamadan yana. Fransa'da da AB vatandaşı için sınırlama yok. AB vatandaşı olmayan oyunculardan ise ilk on birde sadece 3'ü yer alabiliyor. İtalya'da ise yine benzer uygulama var. Son yıllarda futbolda büyük düşüş yaşayan İtalya'da da AB vatandaşı için sınırlama yok. AB vatandaşı olmayan oyunculardan ise bir sezonda 2 transfer hakkı bulunuyor.
Ve Almanya. İtalya'nın tam tersi, futbolda ''Büyük diriliş'' yaşayan Almanya'da yabancı oyuncu sınırlaması yok. Ancak, Alman futbolunda son yıllarda altyapıya büyük önem veriliyor.
Dünyanın en önemli liglerinden olan Bundesliga'da yer alan oyuncuların çoğunluğunun altyapıdan olduğu göze çarpıyor. Almanya, mükemmel bir şekilde işleyen bu çarkı yabancı sınırı getirerek kurmadı.
Özellikle her fırsatta altyapıdan oyuncu yetiştirmekle övünen İlhan Cavcav, Almanya'yı, altyapı sistemini iyice gözden geçirmeli. Tabi, diğer kulüpler de… Kulüpler tembel olmayacak.
Hazıra konmayı beklemeyecek. "Armut piş, ağzıma düş" devri bir an önce kapanmalı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hasan ÖTKÜN: Yabancı oyuncu kaosu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN