Türk dünyası şairleri Ankara'da buluştu

TÜRKSOY'un 20. kuruluş yıldönümü etkinlikleri çerçevesinde 15 ülke şairinin katıldığı "İpek Yolu Şairler Buluşması" Ankara'da gerçekleştirildi

Giriş Tarihi: 28.6.2013
Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) ile Türk Dünyası Mühendisler ve Mimarlar Birliği'nin 22 Haziran'dan itibaren sırasıyla Sapanca, Bolu ve Kazan'da düzenlediği "İpek Yolu Şairler Buluşması"nın Ankara ayağı, 15 ülke ve Türkiye'den şairlerin katılımıyla TÜRKSOY Genel Sekreterliği'nde gerçekleştirildi. TÜRKSOY Genel Sekreter Yardımcısı Fırat Purtaş, etkinliğe herkesin emeğini ve gönlünü koyduğunu belirterek, "Uzak yollardan kalkıp buralara gelen, etkinliğimizi zenginleştiren şairlerimize teşekkür ediyoruz" dedi.

"BİRLİKTE GÜÇLÜYÜZ"

TÜRKSOY'un 20 yıldır kültür ve sanat alanında çeşitli buluşmalar gerçekleştirdiğini söyleyen Purtaş, "Gönül dünyamızın mimarlarını şairleri, yazarları, edebiyatçıları, ressam ve fotoğraf sanatçılarını, ilim adamlarını buluşturuyoruz. TÜRKSOY olarak Türk dünyasının ortak geleceğini inşa etmeye çalışıyoruz, ortak kültür dünyamızı zenginleştiriyoruz" diye konuştu. TÜRKSOY'un, gerçekleştirdiği hizmetlerle Türk dünyasının Birleşmiş Milletler'i olduğunu ifade eden Türk Dünyası Mühendisler ve Mimarlar Birliği Genel Sekreteri İlyas Demirci de "Büyük zincirin halkalarıyız. Aramızda zayıf halka yoktur. Bir ve beraber olduğumuz zaman güçlüyüz" diye konuştu.

Şiirlerini okudular
Daha sonra Kazakistan'dan Almagül Baurcan, dutar çalarak kendi ülkesinden bir türküyü seslendirdi. Azerbaycan'dan Alemdar Cabbarlı, Kırgızistan'dan Manap Aliyev, Moldova'dan Lübov Çimpoeş, Tataristan'dan Gülnur Kurbanova, Kırım'dan Seyran Süleyman adlı şairler kürsüye gelerek yazdıkları şiirlerden örnekler sundu. Avrasya Yazarlar Birliği Genel Başkan Yardımcısı, şair Ali Akbaş ise "Kutlu Taş" isimli şiirini okudu. Etkinlik Karaman, Eskişehir ve İstanbul'da yapılacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türk dünyası şairleri Ankara'da buluştu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN