Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Suyla çalışan araba hayal değil

Türk Hava Kurumu Üniversitesi, büyük bir projeye daha imza attı. Türkiye'nin ilk hibrit dizel-hidrojen aracı geliştirildi

Giriş Tarihi: 2.7.2013
Türkiye'nin ilk uçağını yapmaya talip olan Türk Hava Kurumu Üniversitesi, suyla çalışan araç yaptı. Mühendislik Fakültesi Yenilebilir Enerji Araştırma Laboratuvarı'nda yapılan çalışmada, Türkiye'nin ilk hibrit dizel-hidrojen aracı geliştirildi. Mühendislerin yaptığı çalışmayla motora istenilen oranda gönderilen hidrojen sayesinde yanan yakıtın yüzde 30'u azaltılıyor. Türk Hava Kurumu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ünsal Ban, 2 yıllık projede sona gelindiğini söyledi. Ban, "Çeşme suyuyla hidrojen üretilecek. Hidrojen üretmek için gerekli enerji egzoz atık ısısından elde edilecek. Aracın içinde hidrojeni depolamıyoruz. Gaz tankı yok. Aracın içinde üretirken, gerekli enerjiyi de aracın içinden sağlıyoruz. Akademisyen arkadaşlarımı böyle bir araştırmayı başarıyla sonuçlandırdıkları için kutluyorum. Üniversite olarak AR-GE'ye büyük önem veriyoruz" dedi.

"Otobüslerde de kullanılacak"

Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği'nden Yrd. Doç. Dr. Mükerrem Şahin'in başında bulunduğu proje üzerinde 2 yıldır çalışılıyor. Dr. Şahin, "Dünyada ilk kez egzoz, atık ısısından üretilen elektrik hidrojen üretiminde kullanıldı. Hidrojen üretmek için ise yalnızca çeşme suyuna ihtiyaç oluyor. Böylece aracın dizel yanında belirli miktarda su tüketimi oluyor. Ayrıca bu otomobilden çıkan atık gazların yüzde 80'i azalıyor. Yaptığımız çalışma çevreci ve yeşil bir teknoloji. Otobüslerde ve şehir içi ulaşımda aynı sistem başarıyla uygulanabilecek" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Suyla çalışan araba hayal değil
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN