Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kale'nin altyapısı sil baştan yenilendi

Ulus'ta yıllar öncesinden kalma altyapıyı yenileyen ASKİ, Kale'de temiz, pis su ve yağmur suyu hatlarını değiştirdi

Giriş Tarihi: 6.7.2013
Ankara Kalesi'nin altyapısı elden geçirildi. ASKİ, Başkent'in tarihi kent merkezi Ulus'ta, yıllar öncesinden kalan köhnemiş altyapıyı baştan sona yeniledi. Ulus Tarihi Kent Merkezi Yenileme Alanı Projesi kapsamında restorasyon ile birlikte yürüyen altyapı yenileme çalışmalarını sürdüren ASKİ, Kale'de çalışmalarını 4 ayda tamamladı.

TIKANMA OLMAYACAK

ASKİ, altyapı ve bilinçsiz kullanım yüzünden sağanak yağışlarda ani debi artışlarında sık sık tıkanmalara neden olan pis su ve yağmur suyu atık sistemlerini de yeniliyor. ASKİ, Çantacılar Sokak'ta altyapı çalışmalarını tamamlarken, Saraçlar Çarşısı'nda ise çalışmaları sürdürüyor. ASKİ, birçok kurumun altyapısının birlikte yer aldığı "Çoklu" sistemleri ortadan kaldırarak modern, sağlıklı sistemler oluşturuyor Ankara Kalesi'nde zor şartlar altında görev yapan ASKİ ekipleri, hareket kabiliyeti olan özel küçük makinelerle dar sokaklarda çalıştı. Ekipler, merdivenli yollarda elle kazı yaptı, birçok yerde de hatları 90 derecelik dönüşlerle döşedi. Tarihte büyük yangınlarla anılan bölgeyi korumak isteyen ASKİ, Kale ve civarında 50'ye yakın yangın hidrantı kurdu.

TURİSTLER BİLGİLENDİRİLDİ

ASKİ, çalışma öncesinde Ankara Kalesi ve Ulus'ta, hem esnafı hem de bölgeyi gezmeye gelen turistleri bilgilendirmek amacıyla el ilanları dağıttı, İngilizce afişler astı. Kale bölgesinde yağmur atık suyu sistemini tamamen kapalı sistemde galeriler içerisine alarak imalatlarını tamamlayan ASKİ, vatandaşları bilinçlendirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kale'nin altyapısı sil baştan yenilendi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN