Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Eğitimde iddialı üniversite: ODTÜ

Türkiye'nin en köklü ve en başarılı üniversiteleri arasında yer alan ODTÜ, dünya düzeyinde verdiği eğitim kalitesiyle dikkat çekiyor

Giriş Tarihi: 8.7.2013
BAŞLARKEN...
Siyasetin kalbinin attığı Başkent Ankara, son yıllarda hızla gelişen sanayisi, teknoloji devlerine ev sahipliği yapması, kültürel açılımı ve sayıları artan üniversiteleri ile dikkat çekiyor. Hükümetin yükseköğrenim kurumlarını artırmaya yönelik çalışmasıyla Ankara'da da üniversite sayıları son birkaç yılda hızlı bir yükseliş trendine girdi. SABAH Ankara, üniversite sınavına girip, tercih yapmaya hak kazanan adaylar için Başkent'teki üniversiteleri masaya yatırdı. Türkiye'nin en köklü, en girişken, en teknolojik ve en genç üniversiteleri bugünden itibaren "Üniversitelerimiz" yazı dizimizde yer bulacak. Tercih yapacak öğrencilere yön verecek yazı dizimizde her gün bir üniversitenin rektörü, hangi fakültelerde, bölümlerde aktif olduklarını, fiziki imkanlarnı,, burs desteklerini, barınma sorununu nasıl çözdüklerini, kampüsteki sosyal-kültürel etkinliklerin neler olduğunu anlatacak. Rektörler genç adayların kendi üniversitelerini neden tercih etmeleri gerektiğini de gençlerle paylaşacak.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ), hem Türkiye'nin hem de dünyanın en başarılı üniversiteleri arasında yer alıyor. Tıp ve hukuk dışında hemen hemen tüm alanlarda eğitim veren ODTÜ, orman havasının hakim olduğu kampüsüyle dikkat çekiyor. Türkiye'nin en başarılı öğrencilerinin yüksek puanlarla yerleşme imkanı bulduğu üniversite, dünyadaki birçok üniversiteyle rekabet edebilecek düzeyde eğitim veriyor.

"KADROMUZ ÖNEMLİ"
ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Acar, tercih yapacak adayların ODTÜ'yü "Biz iyiyiz. Tüm bölümlerde verdiğimiz eğitim dünya düzeyinde. Mühendislik, eğitim, idari bilimler, mimarlık, fen- edebiyat, sosyal bilimlerde iddialıyız. Bu iddiamızı uluslararası sıralamalardaki yerimiz de gösteriyor" dedi. Acar, üniversitenin kalitesinde Türkiye'nin en başarılı öğrencilerinin ODTÜ'yü tercih etmesinin yanı sıra öğretim üyesi kadrosunun yüzde 70'inin yurt dışında doktora yapmasının etkisinin olduğunu söyledi.

YAN VE ÇİFT DAL OLANAĞI

Rektör Acar, üniversite eğitiminin yüzde 49'unun sınıf, yüzde 51'inin ise sınıf dışında gerçekleştirileceğini savunuyor. Öğrencilerin kendi alanları dışında başka disiplinlerle de tanışmasının başarıyı artıracağını vurgulayan Acar, "Örneğin bir mühendisin sosyal bilimlerle formasyon edilmesi önemli. Toplumu anlaması lazım. Bir sosyal bilimcinin ise teknolojinin, en azından nanoteknolojinin temel kavramlarını bilmeli. ODTÜ'ye gelen bir öğrenci farklı disiplinlerle ilgili isterse seçmeli ders alabilir. İsterse yan ve çift dal yapabilir" dedi.

EN ZENGİN KAMPÜS
Öğrencinin geleceğe hazırlanabilmesi için sosyal ve kültürel etkinliklerin büyük önem taşıdığını açıklayan Prof. Dr. Ahmet Acar, şöyle konuştu: "Geçmiş yıllarda Türkiye'deki bütün üniversite öğrencilerinin doldurduğu bir anket yapıldı. ODTÜ sosyal olanaklar açısından en zengin kampüs seçildi. Üniversitemizde 90'dan fazla kulüp, 25'ten fazla spor takımı ya da kulübü var. Bu kulüplerdeki öğrencilerimiz her yıl mutlaka bir etkinlik düzenliyor. Kampüste her gün ulusal ya da uluslararası mutlaka bir kongre, sergi oluyor. Ankara'nın ve Türkiye'nin en yoğun düşünsel merkezlerinden birisi burası."

Asansöre binmiyorum
ODTÜ'de ikinci kez rektörlük görevini yürüten Ahmet Acar, kendine çok fazla zaman ayıramıyor. "Öncelik vermezseniz sıra gelmiyor. Çok canım sıkılıyor diyecek bir durumum yok" diyen Acar, eskiden atletizmle, voleybolla, tenisle uğraştığını, son senelerde ise golfa ilgi duyduğunu ancak yapamadığını anlattı. Acar, asansöre binmeyerek, haftada 3 günü erken çıkıp, kampüste gezerek formunu koruduğunu da açıkladı.

İngilizce'yi çok iyi öğreniyorlar

ODTÜ'yü tercih eden tüm öğrenciler İngilizce'yi çok iyi öğreniyor. Üniversite ise bununla yetinmiyor. Her öğrencinin mutlaka ikinci,y üçüncü bir dili öğrenmesini destekliyor. Bunun için de Çince, Arapça, Almanca, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, Japonca başta olmak üzere 19 seçmeli dil dersi veriliyor. Aynı zamanda Türkiye'nin Çince Konfüçyüs Merkezi de ODTÜ'de bulunuyor. Çince öğrenmek isteyen kişilere, kurumlara bu merkezden destek sağlanıyor.

Araştırmayı önemsiyoruz

Bir üniversitenin araştırma-geliştirme (AR-GE) çalışmalarının hem doktora öğrencisi yetiştirme hem de öğretim üyelerinin yayınladığı bilimsel yayınlarla değerlendirilebileceğini anlatan Rektör Prof. Dr. Ahmet Acar, "Bizim şu an 66 doktora programımız var. Bu program kapsamında 64 Türk, 7 yabancı üniversiteye öğretim üyesi yetiştiriyoruz. İkincisi ise bilimsel yayınlar. Şu an uluslararası 1300 civarında yayınımız var. Öğretim üyesi 500'ün üzerinde olan üniversiteler arasında yayın sayısı açısından ilk sırada yer alıyoruz diyebiliriz" dedi. Acar, şirketlere araştırma ve danışmanlık hizmeti verdiklerini, öğretim üyelerinin teknokent firmalarıyla ortak çalışma yaptıklarını da sözlerine ekledi.

Kampüs içinde bisiklet yolu yapılıyor
ODTÜ kampüsü 45 kilometrelik bir büyüklüğe sahip. Üniversite yönetimi, öğrencilerin kampüsün içindeki ulaşımını ise bisikletlerle sağlamayı hedefliyor. Rektör Prof. Dr. Ahmet Acar, A1 kapısından itibaren yurtlara kadar bisiklet yolu yaptıklarını, bu yolu yaz sonuna kadar bitireceklerini açıkladı. Acar, Teknokent'in olduğu yerden itibaren de ikinci bir bisiklet yolu yapılacağını ifade etti.

Tüm öğrencilere barınma garantisi
Ankara dışından gelen hiçbir öğrenci barınma konusunda sıkıntı yaşamıyor. Rektör Acar, hiçbir öğrencinin barınma sorunu yaşamadığını anlatarak, "Beslenme de çok önemli. Bu konuda da öğrencilerimize destek oluyoruz. Aynı zamanda ÖSYM'nin dışında burs da veriyoruz. 180 kişiden oluşan 'Burs Komitemiz' var. İhtiyacı olan öğrencilere destek oluyoruz. LYS'de ilk sıralarda yer alan öğrencilere transfer ücreti teklif etmiyoruz" diye konuştu.

Okulun künyesi
15 Kasım 1956'da eğitime başladı.
Eskişehir Yolu'nda 45 kilometrelik orman görünümlü kampüste eğitim veriyor.
Eğitim, Fen-Edebiyat, İktisadi İdari Bilimler, Mimarlık, Mühendislik fakültelerinde öğrenci kabul ediyor.
Ön lisans, lisans, yüksek lisans, doktora olmak üzere toplam 23 bin 837 öğrencisi var.
Kampüste 2'si özel toplam 18 yurt bulunuyor.
ODTÜ'den şehir merkezine, semtlere otobüs, dolmuş ve taksiyle ulaşım mümkün.
8 ülkede 4 üniversite ile ortak lisans eğitimi (değişim
programı) uygulanıyor.

ASLI UYUR ÖZTÜRK

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Eğitimde iddialı üniversite: ODTÜ
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN