Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Engelli çocuklara kaynaştırma eğitimi

Türkiye Sağlık Vakfı, 3-8 yaş arası çocukların ilkokulda akranlarıyla sıkıntı yaşamaması için ücretsiz kaynaştırma eğitimi verecek

Giriş Tarihi: 8.7.2013
Milli Eğitim Bakanlığı, bedensel ya da zihinsel engelli çocukların ilkokulda akranlarıyla aralarındaki farkı kapatmak için okul öncesi kaynaşma eğitiminin önünü açtı. MEB'in kararının ardından Aile Bakanlığı ile işbirliği yapan Türkiye Sağlık Vakfı, özel eğitim ihtiyacı olan çocuklar için dev bir proje başlattı. 2013-2014 eğitim yılında Ankara'da faaliyete geçecek olan merkez, 3-8 yaş arasındaki çocukları Da Vinci programıyla yetiştirerek yaşıtlarıyla arasındaki farkı kapatacak.

ANKARA'DA AÇILIYOR

Türkiye Sağlık Vakfı, özel eğitime ihtiyacı olan çocukların ilkokula hazırlanması için ücretsiz proje başlattı. Vakıf, bedensel ya da zihinsel engeli bulunan çocukların ve ailelerinin eğitimi için Ankara'da özel eğitim merkezi açacak. Merkezde her on çocuk için özel eğitim uzmanı, zihinsel engelli öğretmeni, çocuk gelişimi mezunu bir görevli, temizlik görevlisi ve aşçı çalıştırılacak.

3-8 YAŞ ARASINI KAPSIYOR
Merkezde 3-8 yaş aralığındaki hafif ve orta derecedeki zihinsel engelli çocuklara, kendi öz bakım becerilerine sahip olan, aldığı görevi yerine getirebilen, özgüven duygusu gelişmiş, ortak projelerde katkıda ve başarıda bulunan bireyler olabilecekleri öğretilecek. Eğitime katılan her çocuğu ayrı birey olarak değerlendirecek olan merkez, çocuğun becerisine göre eğitime yön vermesini sağlayacak. Aynı zamanda verilen eğitimlerle çocukların sosyal yaşama uyumu hızlandırılacak.

ANNE BABALAR DA EĞİTİLECEK
Merkezde çocukların yanı sıra aileleri de eğitilecek. Bu eğitimlerde ailelere, çocuklarına nasıl davranacakları, eğitimine katkı sağlamak için evde hangi aktiviteleri gerçekleştirecekleri, çocukların akranlarıyla kuracakları ilişkiler ve arkadaş ilişkilerinde nasıl davranacakları konusunda eğitimler verilecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Engelli çocuklara kaynaştırma eğitimi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN