Köklü bir yapıya sahip üniversite

Giriş Tarihi: 9.7.2013

Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş, "Köklü bir yapıya sahibiz. Olgunluk, eğitimin kalitesi için çok önemli" diye konuştu

Türkiye'nin ilk üniversiteleri arasında yer alan Ankara Üniversitesi, geçmişten gelen başarı çıtasını daha da yukarılara çıkarmayı hedefliyor. Üniversite, kurulduğu yıllardan itibaren verdiği eğitimleri, sektörün ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak yeni bölümlerle destekliyor. Her geçen gün daha da büyüyen Ankara Üniversitesi'nin başarısının ardındaki en önemli etkenlerden biri ise akademik kadronun zenginliği yatıyor.

"OLGUNLUK ÇOK ÖNEMLİ"

Eğitime başladığı günden bu yana çok sayıda bürokrat yetiştiren, önemli şirketlerin başında önemli işlere imza atan mezunları bulunan Ankara Üniversitesi'nin rektörlüğünü Prof. Dr. Erkan İbiş üstleniyor. Bir yıl önce rektör olan İbiş, tercih yapacak öğrencilere üniversiteyle ilgili çarpıcı bilgiler verdi. Adayların Ankara Üniversitesi'ni tercih etmeleri için birçok neden bulunduğunu anlatan İbiş, "Bir kere üniversitenin köklü bir yapısı var. Bu çok önemli. Olgunluk çok önemli. Dünyada başarılı olmuş üniversitelere baktığınızda kuruluşları asırlarla ifade ediliyor" dedi.

40'TAN FAZLA KURS VAR
Ankara Üniversitesi'nin akademik kadrosunun zenginliğine dikkat çeken İbiş, hemen hemen her disiplinden Türkiye'nin önde gelen hocalarının bulunduğunu söyledi. İbiş, mesleki eğitimin dışında sosyalleşme, kültür sanat, sosyal sorumluluk projeleri içinde yer alma felsefesinin ilke edindiğine dikkat çekerek, bunun büyük bir avantaj olduğunu vurguladı. Üniversitede 40'tan fazla kursun verildiğini anlatan Rektör İbiş, bunların içinde müzik, tiyatro, dans, koro ve sporla ilgili alanların yer aldığını açıkladı.

YÜZDE 5'İ SPORLA İLGİLENİYOR
Prof. Dr. Erkan İbiş, mesleki eğitimini tamamlayan öğrencinin mezun olurken diplomasının yanında başka bir altın bileziğinin olmasını istediklerini vurgulayarak şunları söyledi: "Şu anda biz sosyal-kültürelsportif etkinliklerde öğrencilerin hepsine ulaşamıyoruz. Bu bizi çok üzüyor. Öğrencilerimizin yüzde 5'i spor yapıyor. Biz bunu yüzde yüz artırsak bu oran yüzde 10'a çıkar. Ancak bu da yeterli değil. Öğrencilerimizin buradan giderken bir spor dalıyla tanışıklığı olsun istiyoruz. 'Ben badminton oynadım', 'tenis oynadım' desin istiyoruz."

SOSYALEŞME ARACI
Öğrencilerin sosyal-kültürel ve sportif etkinliklere katılımının onların özgüvenleri açısından önemli olduğunu savunuyor Erkan İbiş. Bu tür etkinliklerle gençlerin paylaşmayı öğrendiği, ekip çalışması yaptığını anlatan İbiş, "Aynı zamanda bunlar sosyalleşme aracı. Toplumun en önemli problemlerinden biri sosyalleşmede eksiklik. Kulüplere, etkinliklere katılan kişiler saygı ve sevgiyi öğreniyor, toleransı, hoşgörüyü öğreniyor. Kişi hayata daha pozitif bakmayı öğreniyor. Gençlerin entelektüel kapasitesini yükseltiyorsunuz. Toplumdaki refah da başarı düzeyi de artıyor" dedi.

"YAPILANMA İÇİNDEYİZ"
Prof. Dr. Erkan İbiş, Ankara Üniversitesi'nin kurulduğu günden bu yana belli disiplinlerde uzmanlaştığını ancak sektörlerin taleplerini de göz önünde bulundurarak yeni bölümler açtıklarını söyledi. Dünyanın gelecekteki temel hedefin enerji, gıda ve su üzerine yoğunlaşacağını anlatan İbiş, buna yönelik ciddi yapılanma içerisinde olduklarını açıkladı.

GIDA TEKNOPARK'I KURULACAK
Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş, Gıda Teknopark'ı kuracaklarını, bunun ise Türkiye'de ilk olacağını ifade ederek, "Gıda alanı, ziraat, veteriner, mühendislik, eczacılık ve tıp gibi birçok alanı ilgilendiriyor. Gıda multidisiplin bir alan. Üniversitemizin çiftlikleri var. Biz bu teknoparkı arazilerimiz üzerinde kuracağız. Bu yönde çalışmalarımızı sürdüreceğiz" dedi.

AFET YÖNETİMİ ÖNEMLİ
İbiş, afet yönetimine önem verdiklerini, bu alanda ise ciddi sıkıntı yaşandığını ifade ederek, "Seneye afet yönetimiyle ilgili öğrenci alacağız. Deprem oluyor, afet sırasında gönüllü insanlar ya da hizmet içi eğitim alarak kendini geliştirmiş kişiler görev yapıyor. Biz alanında uzman kişiler yetiştireceğiz. Afet sonrasında bilgili, donanımlı kişilerin görev yapmasını istiyoruz" diye konuştu. İbiş, trafik alanında da gelecek yıl öğrenci alınacağını açıkladı. Sektörün ihtiyaçlarına göre yeniden yapılanmanın devam edeceğini vurgulayan Rektör Prof. Dr. Erkan İbiş, Uygulamalı Bilimler Fakültesi kurmayı planladıklarını söyledi. Bu fakültede günümüzün en önemli sektörlerinden biri olan arazi, gayrimenkul, taşınmaz gibi alanlarda eğitim verileceğini belirten İbiş, "İnsanlar önce sağlık, sonra mal, gayrimenkul" diyor. Biz de bunların yönetiminin bilimsel bir dayanağa oturtacağız" dedi.

ÜRÜNE DÖNÜK ÇALIŞMA
Prof. Dr. Erkan İbiş, üniversitede Ar-Ge çalışmalarının yoğun olduğunu, özellikle ürün elde etmeye yönelik projeleri önemsediklerini vurguladı. Ar-Ge çalışmasının yapıldığını ancak ürün elde edilemediğinde motivasyon kaybının yaşandığını anlatan İbiş, "Biz ürüne dönük çalışmaları teşvik ediyoruz. Ankara Üniversitesi'nin teknoparkı var. Ancak mevcut durumdan, düzeyinden memnun değiliz. Gelecekte birden fazla teknopark kurmayı planlıyoruz" dedi.

"İŞADAMLARI DA KAPILARINI AÇTI"
Gıda Teknoparkı'nın yanı sıra Ankara Üniversitesi Enerji Teknoparkı da kurmayı hedefliyor. Sanayiyle işbirliği içerisinde olduklarını anlatan İbiş, daha önce işadamlarının da üniversitelere yüzlerini kapattıklarını, şimdi büyük bir dönüşüm yaşandığını anlattı. İşadamlarının da kapılarını üniversitelere açtığını dile getiren İbiş, "Hocalarımız da eskiden 'Biz araştırma yaptık. Bunu rafa koyduk' diyordu. Artık rafa koymakla olmuyor. Bunları tanıtmadığınız sürece anlamı yok" diyerek düşüncelerini ifade etti.

HAZIRLIK İÇİN YURT DIŞI ATAĞI
Ankara Üniversitesi, yurt dışındaki birçok üniversiteyle işbirliği yapıyor. Üniversitenin 250'den fazla üniversiteyle 500'den fazla alanda anlaşması var. Üniversitede hazırlık ise isteğe bağlı yapılıyor. Şu anda 2 bin 500 öğrenci faydalanıyor. Rektör İbiş, amaçlarının öğrencilerin yurt dışında hazırlık okumasını sağlamak olduğunu anlatarak, "Bir yılda yurt dışında yaşasın. Üniversite hayatına öyle başlasın istiyoruz. Birkaç üniversiteyle görüşüyoruz. Amacımız uygulanan fiyatları yarı yarıya düşürebilmek" dedi.

OKULUN KÜNYESİ
13 Haziran 1946'da kuruldu
Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi, Eczacılık Fakültesi, Eğitim Bilimleri Fakültesi, Fen Fakültesi, Hukuk Fakültesi, İlahiyat Fakültesi, İletişim Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Siyasal Bilgiler Fakültesi, Tıp Fakültesi Veteriner Fakültesi ve Ziraat Fakültesi bulunuyor.
Ön lisans, lisans, lisansüstünde toplam 60 bin öğrenci eğitim görüyor.
Yabancı Diller Yüksekokulu'nda 1 yıllık hazırlık zorunlu. Diğer fakülte, yüksekokul veya konservatuarın lisans programında İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca eğitimi veriliyor.
1206 profesör, 317 doçent, 32'i yardımcı doçent olmak üzere toplam 1844 öğretim üyesi ve 1657 öğretim elemanı bulunuyor.
Ekonomik desteğe ihtiyaç duyan öğrencilere kısmi zamanlı çalışma karşılığı katkı, ücretsiz öğle yemeği ve öğrenci evlerinde barınma imkanı sağlanıyor.
Ankara içinde 6, Beypazarı'nda 1 öğrenci evi bulunuyor.
23 değişik yerleşkede eğitim veriliyor. Ankara dışında Beypazarı, Elmadağ, Kalecik, Haymana, Nallıhan ve Gölbaşı'nda da yerleşkeler bulunuyor.
Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı'na bağlı 200'den fazla öğrenci topluluğu mevcut.

RENKLİ TAŞLAR BİRİKTİRİYOR
Geçen yıl rektörlük koltuğuna oturan Prof. Dr. Erkan İbiş'in en büyük hobisi renkli taşlar koleksiyonu. Doğada bulduğu taşları biriktiren İbiş, "Onları hiç parlatmadan herhangi bir işlem uygulamadan kullanıyorum" dedi. İbiş, rektör olmadan önce tenis oynadığını, tumba çaldığını anlatarak, "Bazen akşamları tumba çalıyorum. Kendimi iyi hissediyorum. Beni rehabilite ediyor" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Köklü bir yapıya sahip üniversite
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN