Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Üniversitenin kazancı sadece meslek değil

Giriş Tarihi: 12.7.2013

Hacettepe Üniversitesi'nde hoşgörülü, birbirine saygılı, düşüncelerini özgürce ifade edebilen gençler yetiştiriliyor

Türkiye'nin ve dünyanın 'en iyi üniversiteleri' arasında bulunan Hacettepe Üniversitesi, verdiği kaliteli eğitimle dikkatleri üzerine çekiyor. Her yıl Türkiye'nin en başarılı öğrencilerine kapılarını açan üniversite merkez ve Beytepe kampüslerinde eğitim-öğretim yapıyor. Akademik kadrosuyla da dikkat çeken üniversite, "Eğitimde iddialıyız" mesajı veriyor.

"İNSAN ÖMRÜ KISALIYOR"
Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Tuncer, üniversitenin sadece meslek öğretme kaygısı gütmediğini belirterek, "Biz burada estetik duyguları geliştirmeyi, insani duyguları genişletmeyi amaçlıyoruz. Çünkü gençlerin çoğu asıl öğrendikleri mesleğin dışında işlerle uğraşıyor. Hatta doktorların yüzde 10'u, yüzde 25 i başka işler yapıyor. Dünyada böyle bir eğilim var. İnsan ömrü kısalıyor. Böyle olunca insan kısacık ömrünü mutlu geçirmek istiyor. Birçok genel müdürün her şeyi terk edip tarıma başlaması bundan dolayı" dedi.

HEDEF SAYGILI GENÇLER
Üniversitenin en büyük amacının kişilere farklı şeyler katmak olduğunu anlatan Tuncer, "Kişi mesleğini dünyanın her yerinde yapabilir. Bu nedenle bizim amacımız dünya görüşlerini genişletebilecekleri, kendi ayakları üzerinde durabilen değişik görüşlere saygılı olan, farklı ideolojilere saygı duyan, estetik duygusu gelişmiş bir vatandaş yetiştirmek" diye konuştu.

ÖĞRENCİ KABUL EDİLEN BÖLÜMLER
Hacettepe Üniversitesi, diş hekimliği, tıp, eczacılık, edebiyat, eğitim, fen, güzel sanatlar, hemşirelik, hukuk, iktisadi idari bilimler, iletişim, mühendislik, sağlık bilimleri, Kastamonu tıp fakültelerinde öğrenci kabul ediyor.

BAĞIMSIZLIK, GENİŞ FİKİRLİLİKTEN KAYNAKLANIR
Prof. Dr. Murat Tuncer, öğrencilerin bir ya da birden fazla öğrenci kulübünün içinde yer almalarını istediklerini belirterek, "Biz bu bakış açısını destekliyoruz. Öğrencilerin fikirleri de ne kadar çeşitliyse gerçek bağımsızsınız demektir. Bağımsızlık geniş fikirlilikten kaynaklanır" dedi.

PİYANOLAR YENİLENDİ

Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Tuncer, üniversitenin hayata geçirdiği projelerden de bahsederek konservatuardaki piyanoları yenileme çalışması yapılacağını söyledi. Konservatuvara yeni piyanolar alındığını ifade eden Tuncer, kuruluşu 100 yıl öncesine kadar giden üniversitede 11 piyanonun onarımdan geçtiğini söyledi. Tuncer, 2 bin öğrenciye ücretsiz yemek verildiğini, öğrencilerin çoğunun Teknokent'te staj yapma imkanı bulduğunu da sözlerine ekledi.

EN İYİ İMKANLAR BİZDE
Rektör Prof. Dr. Murat Tuncer, gençlere her türlü sosyal, sportif, kültürel ufuklarını genişletecek kolaylıklar sağladıklarını anlatarak, 24 saat açık kütüphane hizmette. Burada akşamları çay-kahve bedava veriliyor. Özellikle sınav döneminde çorba bedava. Duş imkanı sağlıyoruz kütüphanede. Spor tesislerimiz tüm gün açık öğretim üyelerine serbest. Avrupa'nın en iyi kütüphanelerinden biri bize. Hem içerik hem de ulaşım ulaşılan materyal açısından da söylüyorum bunu" dedi. Kampüte 'Serbest Kürsü' oluşturduğunu anlatan Tuncer, burada öğrencilerin fikirlerini karşısındaki kişiye şiddet uygulamadan, baskı yapmadan paylaşabiliyor. Tüm kampüste 24 saat bilgisayarların çalıştığı ortamların oluşturulduğunu anlatan Tuncer, yeni hukuk binasının devreye girmesiyle binaları yenilediklerini açıkladı. Tuncer, kampüste yeni spor sahası açılacağını belirterek "Aynı zamanda bir kütüphane daha yapacağız. Öğrenci merkezli kampüs oluyoruz" dedi.

Farklı kulüpler faaliyet gösteriyor
Üniversitede 100 kadar öğrenci topluluğu olduğunu, birçok eğitimin verildiğini anlatan Tuncer, şöyle konuştu: "Bu kulüplerin içinde okçuluk, basketbol yeni ve eski Uzakdoğu sporları, kültür kulüpleri Türkçe topluluğu gibi her konuda kulüp faaliyet gösterebiliyor. Geçenlerde öğrenciler, 'Alevi kültürünü yaşatma ve araştırma topluluğu kurmak istiyoruz' diye başvurdu. Biz de 'Tamam' dedik" dedi.

OKUL KÜNYESİ
8 Temmuz 1967 yılında kuruldu.
Öğrenim dili Türkçe, İngilizce, Fransızca ve Almanca.
Sıhhiye, Beytepe, Beşevler, Polatlı ve Sincan'da 5 yerleşkede öğrenci kabul ediyor.
14 fakülte, 12 enstitü, 2 yüksekokul, 1 konservatuar, 6 meslek yüksekokulu, 45 araştırma ve uygulama merkezi bulunuyor.
Toplam 36 bin 112 öğrenci var.
3 bin 495 öğretim üyesi de hizmet veriyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Üniversitenin kazancı sadece meslek değil
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN