Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Keçiören'de gondol gezintisi hayal değil

Keçiören Belediyesi, hayata geçirdiği projelerle ilçenin ve Ankara'nın çehresini değiştiriyor. Belediye, Gümüşdere Ihlamur Vadisi Rekreasyon Projesi için su yapıları inşaatına başladı

Giriş Tarihi: 14.7.2013
Venedik, Gümüşdere Ihlamur Vadisi Rekreasyon Projesi ile Keçiören'e, Ankara'ya gelecek. Hem Keçiören'in hem de Ankara'nın çehresini değiştirecek projede Keçiören Belediyesi ve Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü (DSİ) birlikte çalışıyor. Beş ayrı etaptan oluşan proje tamamlandığında Çubuk Çayı'nda gondol ve motorlu kayıklarla gezinti yapılabilecek.

ALTERNATİF BİR BÖLGE

Peyzaj alanları, sosyal ve kültürel tesisler sayesinde Gümüşdere Ihlamur Vadisi, kentte nefes alınacak alternatif bir bölge haline gelecek. Proje kapsamında tasarlanan kullanımlar DSİ Bölge Müdürlüğü ile işbirliği halinde, taşkın önleme debisi dikkate alınarak hazırlandı. Karaköy Arıtma Tesisleri'nden ilçelere gelen suların arıtımı yapıldığı için Keçiören'e barajlardan gelen su temiz olarak ulaşacak. Gölet alanlarının bulunacağı projede regülatörler sayesinde su, durgun hale getirilecek. İskelelerden kafelere, seyir teraslarından yürüyüş yollarına kadar farklı alanlara sahip olacak Gümüşdere Ihlamur Vadisi Projesi, yıllardır Ankaralılar'ın kokusundan muzdarip olduğu bu alanı farklı bir yapıyla kente kazandıracak. '

HAYAL' DEMİŞLERDİ

Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, projenin üzerinde 3 yıldır çalıştıklarını belirterek, "Proje diğer kurumları da ilgilendiriyor. Bu nedenle çalışma süresi uzadı. Rekreasyon alanı 145 bin metrekareyi kapsıyor. İçerisinde balıkçı barınakları, köprü, kafe, yürüyüş yolu ve yazlık sinema bulunuyor. 7 bin 652 bitkinin dikileceği alanda, 11 bin ıhlamur ağacı bulunacak. Projeyi açıkladığımızda bazı kişiler 'hayal' olduğunu söylemişti. İnsan, isterse birçok şeyi yapabilir" dedi.

'PAZAR'DA HAYAT VAR
Haftada yalnız bir gün kullanılan, diğer günler atıl kalan pazaryerleri artık daha kullanışlı. Keçiören Belediyesi, pazaryerlerini haftanın 7 gün kullanılabilmesi için bu mekanları Zümrüt Yaşam Alanları'na dönüştürdü. Bu alanlar çocukların oynayıp spor yapabileceği, mahalle düğünlerinin gerçekleşeceği, konser ve açık hava organizasyonlarının düzenleneceği yerler olarak mahallelilerin hizmetine sunuluyor. Zümrüt Yaşam Alanları'ndan biri 19 Mayıs ve Kardeşler mahallelerinde faaliyete geçti. Çaldıran Zümrüt Yaşam Alanı ve Bademlik Zümrüt Yaşam Alanı projelerini de başlatan Keçiören Belediyesi, Çaldıran Zümrüt Yaşam Alanı inşaatını temmuz ayı sonunda bitirmeyi planlıyor. Bademlik Zümrüt Yaşam Alanı içerisinde Türkiye'de ilk kez çocuk oyun istasyonu kuruluyor. Pazar alışverişine gelen ebeveynler çocuklarını 1.5 saatliğine buradaki kreşlere bırakabilecek. Hayata geçirilen önemli bir başka yenilik ise pazar yerlerine alışveriş arabalarının konulması. Poşet taşımaya gerek kalmadan rahat bir şekilde alışveriş yapmalarını sağlamak amacıyla başlatılan uygulama tam not alıyor.

5 ETAPTAN OLUŞUYOR
Gümüşdere Ihlamur Vadisi Rekreasyon Projesi'nin 1. etabı Subayevleri Mahallesi Atatürk Parkı bitiminden başlayarak Keçiören Halil İbrahim Sofrası'na kadar olan bölümü kapsıyor. Gezinti ve dinlenme alanlarının yer alacağı bu bölümde deniz bisikletleri kullanılabilecek. 2. ve 3. etaplar Halil İbrahim Sofrası'ndan başlayarak Hasköy Mahallesi Çeşni Konağı'nda son bulacak.

TEMALI KÖPRÜLER VAR

Motorlu kayıkların, balıkçı barınakların yer alacağı bölümde vatandaşlar balık tutabilecek. Çay bahçeleri, bisiklet yolu, gezinti yolu ve yazlık sinema alanı yer alacak. Yaya köprüleri, Boğaz Köprüsü, tarihi Mostar Köprüsü, Karadeniz yöresinde kullanılan ahşap köprüler ile kemerli köprülerden yapılacak.

HAVA KORİDORU OLACAK
Projenin 4. etabı Hasköy Mahalles'nin Siteler'e bağlantı yolundan başlayarak Şefkat Mahallesi'nde son bulacak. Kayık iskelelerinin yer alacağı bölümde regülatör doğal şelale görüntüsü görsel etki yaratacak. 5. etapta ise oturma cepleri, pergola altı oturmalar, koşu yolu, kayak iskeleleri ve gezinti alanları yer alacak. Ihlamur ağaçlarıyla yeşil doku ile hava koridoru oluşturacak

VENEDİK'E BENZEYECEK
Dünyanın dört bir yanından milyonlarca insanı kendisine çeken Venedik'e benzeyen yapısıyla Gümüşdere Ihlamur Vadisi Rekreasyon Projesi'nin iç turizme de önemli bir katkı sağlaması bekleniyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Keçiören'de gondol gezintisi hayal değil
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN