Günlük 750 ton su tasarrufu

GGYD Yönetim Kurulu Üyesi Ebru Tanalp Güngör, "Çim tohumuyla ilgili yapacağımız seçimle günde 750 bin ton su tasarrufu sağlayabiliriz" dedi

Giriş Tarihi: 21.7.2013
Genç Girişim ve Yönetişim Derneği Yönetim Kurulu Üyesi, Peyzaj Mimarı Ebru Tanalp Güngör, Ankara'daki peyzaj düzenlemelerine ilişkin bir açıklama yaptı. Peyzaj mimarlığının kentlerin karakterinin şekillenmesinde çok önemli rol oynadığını söyleyen Ebru Tanalp Güngör, "Çayyolu, İncek, Eskişehir Yolu, Kuzey Ankara, Güney Ankara gibi büyük değişime uğrayan bölgelerde peyzaj mimarisi ön plana çıkıyor, bu alanların değeri daha fazla artıyor" dedi.Peyzaj çalışmalarının vazgeçilmezi olan çim alanlarda kullanılan ithal menşeli çim tohumlarının günlük su ihtiyacının ortalama 25 litre olduğuna dikkat çeken Güngör, "Ankara'da yaklaşık 100 milyon metrekare yeşil alan var. 40 milyon metrekaresinin çim alan olduğunu düşünürsek günlük yaklaşık 1 milyon ton su ihtiyacı var. Yeşil alanlarda ithal menşeli tohumların yerine Ankara koşullarında doğal yollarla yetişen türleri ya da halk arasında 'ayrık otu' olarak bilinen türü kullanabiliriz. Böylece bir günde 750 bin ton su tasarrufu sağlayabiliriz. Doğal türler iş gücü ve biçim maliyetlerini de indirecek. Ayrıca biçilen yeşil alanların atıkları, hayvancılıkta değerlendirilebilecek" dedi.

'Çim alan miktarı düşmeli'
Çim alanların, peyzaj alanlarının ayrılmaz parçası olduğuna işaret eden Güngör, şöyle devam etti: "Ancak büyük ölçekli rekreasyon alanları veya küçük ölçekli villa bahçelerinde çim alan miktarını azaltabiliriz. Bunun yerine, çam ağaçları ve yer örtücü çalı dokusunu artırmaya yönelik yapılacak tasarımlarla hem su tüketimini azaltarak doğaya katkı sağlanacak hem de paramız cebimizde kalacaktır.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Günlük 750 ton su tasarrufu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN