Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sertifika, sektörü hareketlendirecek

Giriş Tarihi: 21.7.2013

Başkent'teki firma temsilcileri, SPK'nın Gayrimenkül Sertifikası uygulamasının sektöre büyük hareketlilik getireceğini dile getirdi

Sermaye Piyasası Kurulu'nun (SPK) Gayrimenkul Sertifikası ile konut projeleri ve ticari alanların borsada işlem görüp, metrekare bazında satılmasına imkan tanımasının, piyasayı hareketlendireceği, özellikle karlılığı daha fazla olan AVM ve plaza projelerine ilginin artacağı bildirildi. İnşaat sektörünün zirve yaptığı Başkent'te önemli projelere imza atan firma temsilcileri, SPK'nın gayrimenkul sertifikaları ile ilgili yeni düzenlemesini değerlendirdi.

'Yeni bir devir başlayacak'
Türkiye Genç İşadamları Derneği'nin (TÜGİ- AD) Ankara Başkanı, Barışkent ve BA Grup Yönetim Kurulu Başkanı Barış Aydın, İnşaat sektöründe yeni bir devrin başladığını kaydetti. Hem firma sahipleri hem de yatırımcılar için farklı avantajları bulunan sertifika ile inşaat sektörünün canlanacağını belirten Aydın, sertifikanın, yeni girişimcilerin önünü açarak sektörün büyümesini sağlayacağını ifade etti.

'Projelere ortak olunacak'
Küçük yatırımcıların büyük projelere ortak olmasını sağlayan yasanın sektörde memnuniyetle karşılandığını söyleyen Uzaltaş Yönetim Kurulu Başkanı Ünal Pala, "Sertifikanın konuttan ziyade iş merkezleri, AVM'ler gibi yapılarda uygulanması her iki taraf için de daha kazançlı olacak. Çünkü bu projelerin bittikten sonra rantı daha fazla olacağından hem sektör hem de yatırımcı kazanacak" diye konuştu.

'Uygulama iyi incelenmeli'
Gayrimenkul sertifikasının güzel düşünülmüş bir proje olduğunu söyleyen LEMA Grup Ortaklarından Emre Katırcı, projenin uygulama bazında iyi incelenmesi gerektiğini kaydetti. Katırcı, "Sertifikanın konut sektöründen daha çok kira geliri elde edilebilecek alanlarda yoğunlaşması getiriyi artırır. Yatırımcının, AVM, otel gibi yapıların temelinden itibaren projelere dahil olması kazançlı çıkmasını sağlar" dedi.

'İlişki şeffaf hale gelecek'
Yatırımcının metrekare olarak biriktirdiği evi alabileceği gibi sertifikalarını o günün parası ile firma sahibine satabileceğinin de altını çizen İncek Prestij Proje Ortaklarından Sarper Ak, yatırımcı ve firma sahibinin kazançlı çıkacağına işaret etti. İnşaat sektörünün de büyük pay alacağını vurgulayan Ak, "Konut sektörü gayrimenkul sertifikası ile bir bakıma vatandaş ile sektör arasında şeffaf bir bağ kuruyor" dedi.

'Yatırımın adı değişecek'
Gayrimenkul sertifikasının yabancı yatırımcıları da sektöre dahil etmesinin olumlu bir adım olduğunu dile getiren NFN Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Öztürk, sektörün yeni girişimlerle birlikte hareketleneceğini söyledi. Öztürk, şöyle devam etti: "Yabancı yatırımcıların sektöre dahil olması hem sektörü hareketlendirecek hem de yeni yatırımların kapısını aralayacak. Bir bakıma yatırımın adı değişecek."

'AVM'ler değer kazanacak'
Sertifikanın, konuttan ziyade ticari mülkler için düşünülmesinin daha karlı olacağına dikkati çeken İTO Yatırım Ortaklarından Özkan Özçelik de yasanın tam anlamıyla yürürlüğe girmesi durumunda daha da netleşeceğini belirtti. Özçelik, "Sertifika, ticari mülkler için gündeme gelirse daha doğru olur. Yasanın birkaç örnekte yürürlüğe girmesiyle sürecin nasıl işlediğini göreceğiz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sertifika, sektörü hareketlendirecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN