Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Doğanın hediyesi üzerinde yürüyüş

Eşsiz manzarasıyla büyüleyen Tuz Gölü'nde sular çekildi. Turistler tuz üzerinde yürümenin keyfini yaşıyor

Giriş Tarihi: 22.7.2013
Anadolu'nun ortasında bozkırın içinde gündüz buz mavisi, akşamüzeri ise eşsiz gün batımı manzarasıyla büyüleyen Tuz Gölü, yılın her mevsimi yerli ve yabancı turistlerin akınına uğruyor. Tuz Gölü'nde suların çekilmesi, ziyaretçilere tuzun üzerinde yürüme imkanı veriyor. Tuz Gölü'ne gelen yerli ve yabancı turistler, gölün kuzeyinde Ankara-Adana karayolu kıyısında bulunan Tuz Gölü Günübirlik Tesisleri'nden göle giriş yapıyor. Tesis sahibi Özgür Yılmaz, Tuz Gölü'nün tuz üretimi, doğal güzelliği, kuş cenneti olması ve şifa dağıtmasıyla dikkati çektiğini söyledi.

SULAR ÇEKİLDİ

Tuz Gölü'nde suların yıl içinde çekildiğini ve gölün tuzla kaplandığını belirten Yılmaz, "Tuz Gölü'nde her yıl kış ve ilkbahar mevsimlerindeki yağışlarla su seviyesi yükselirken, haziran ayında sular çekilmeye başlıyor. Gölün yüzeyi tuzla kaplanıyor. Temmuz ayından ekim ayı sonuna kadar da göl yüzeyi bembeyaz tuz örtüsü ile kaplı kalıyor" dedi.

ŞİFA VEREN BEYAZ ÖRTÜ
Gölün her mevsim büyüleyici görüntüsüyle ilgi çektiğini kaydeden Yılmaz, şöyle konuştu: "Ankara-Adana karayolunu kullananlar ve Kapadokya'ya gidenler, Tuz Gölü'nün büyüleyici görüntüsünden oldukça etkileniyor. Göle gelen turistler, tuz üzerinde 3-4 kilometre yürüyebiliyor. Tuz Gölü, insanların ayaklarındaki çatlağa, kokuya, mantara da iyi geliyor. Gölün çamurunun ise romatizmaya iyi geldiği söyleniyor."

EN FAZLA BREZİLYALILAR İLGİ GÖSTERDİ
Özgür Yılmaz, dünyanın dört bir yanından turistlerin Tuz Gölü'nü ziyaret ettiğini, bu yıl en fazla turistin Brezilya'dan geldiğini dile getirerek, şöyle devam etti: "Uzakdoğu'dan Tayland, Endonezya ve Malezya'dan da çok turist geliyor. Tuz Gölü'nün güzergahı üzerinde olması nedeniyle Kapadokya'ya gelen turistler, Tuz Gölü'ne uğramadan gitmiyor. Burada mola veren turistler, gölün içinde de yürüyüş yapıyor. En fazla turist nisan, mayıs, eylül ve ekim aylarında geliyor."

RAHATLATAN ETKİ

Ailesiyle Tuz Gölü'ne gelen Mustafa Akdoğan ise gölü daha önce 8-10 kez ziyaret ettiğini ifade etti. Tuz Gölü'nün değerini ve önemini bildiklerini vurgulayan Aydoğan, "Tuz Gölü'nden geçerken 5 dakika da olsa uğruyoruz. Ayaklarımızı, ellerimizi yıkayalım dedik. Buraya gelerek ayaklarınızı suya sokmak çok farklı bir duygu. Ayağınızı suya soktuğunuzda masaj terapisi gibi geliyor. İnsanı rahatlatıyor" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Doğanın hediyesi üzerinde yürüyüş
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN