Raylar döşendi, peyzaj başladı

İstanbul Marmaray projesi ile aynı tarihte hayata geçmesi beklenen Batıkent-Sincan ve Kızılay-Çayyolu metrolarında sona yaklaşıldı

Giriş Tarihi: 22.7.2013
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdür Vekili Metin Tahan, "Marmaray'ın açılış tarihi olan 29 Ekim'de Batıkent-Sincan ve Kızılay-Çayyolu hatları da hazır olacak" dedi. Ankara'nın yeni metrolarını gezerek, çalışmalar hakkında gazetecilere bilgi veren Tahan, Sincan-Batıkent ve Kızılay-Çayyolu metro hattına ilişkin önemli detaylar verdi. Metro turuna Sincan Organize Sanayi İstasyonu'ndan başlayan Tahan, çalışmaların 24 saat esasına göre devam ettiğini dile getirerek, istasyonlarda ray döşemesinin tamamlandığını, peyzaj ve çevre düzenlemeleriyle ilgili işlerin başladığını dile getirdi.

1350 KİŞİ TER DÖKÜYOR

Metin Tahan, Sincan-Batıkent ve KızılayÇayyolu hatlarında elektromekanik ve sinyal sisteminde mühendislerle birlikte 240 işçi, inşaat ve mimari işlerde 730 işçi, 400'den fazla işçinin de Keçiören-Tandoğan hattında çalıştığını açıklayarak, 1350 çalışanın Ankaralıları metroya kavuşturmak için çalıştığını söyledi. etroların açılış tarihlerinde herhangi bir değişiklik olmayacağını bildiren Tahan, "Marmaray'ın açılış tarihi olan 29 Ekim'de Batıkent- Sincan ve Kızılay-Çayyolu hatları da hazır olacak. Yılsonu itibarıyla kesintisiz işletmemizi sürdürmüş olacağız" diye konuştu.

KEÇİÖREN KIZILAY'A BAĞLANIYOR

Metin Tahan, Keçiören-Tandoğan hattının 2014 yılında bitmesinin planlandığını bildirdi. Temmuz ya da ağustos ayı gibi bitirmeyi planladıklarını dile getiren Tahan, "Net tarih koymuyoruz. Bazı proje eksikliklerini tamamladık. Keçiören'den AKM istasyonuna Gar ve Tandoğan bağlantısı yapılacak. Bakanımız Binali Yıldırım, bu hattın Kızılay'a bağlanması talimatını verdi. Keçiören'in Kızılay'a bağlanması için projelerimiz son aşamaya geldi" diye konuştu.

TEST SÜRÜŞLERİ GELECEK AY
Yeni hatların hizmete girmesiyle 23.5 kilometre olan metro ağı uzunluğunun, Keçiören-Tandoğan hattının Kızılay'a bağlanmasıyla 70 kilometreye ulaşacağını belirten Tahan, "Metro hatlarında test sürüşlerini Ağustos ayında yapmayı düşünüyoruz. Test sürüşleri önce ağırlıklar konarak yapılacak. Olabilecek en kötü ihtimalleri düşünerek sistemi yaptık. 1 milim hata olmaması için çalıştık" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Raylar döşendi, peyzaj başladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN