Seçime itiraz devam ediyor

Giriş Tarihi: 23.7.2013

ATO meslek komiteleri seçimiyle ilgili tartışmalar bitmiyor. Tekrarlanan 64. Meslek Komitesi seçimlerinde sonuç alınamazken, diğer yedi komiteyle ilgili YSK'nın kararı net

Ankara Ticaret Odası (ATO) seçimlerine yedi meslek komitesinin daha itiraz etmesi ortalığı karıştırdı. YSK, itiraza gerekçe olan "Seçme yeterliliği bulunmaması" iddiasını, yedi günlük başvuru süresi geçtiği için reddederek, tam kanunsuzluk kapsamında değerlendirmedi. Komite avukatları ise söz konusu iddianın "tam kanunsuzluk" olduğunu savunarak, itirazın süreye takılmaması gerektiğini belirtti. Yeniden seçilen 64. Meslek Komitesi'ne ise bir itiraz daha geldi. İtirazı reddeden il ve ilçe seçim kurullarının ardından YSK'nın değerlendirmesi bekleniyor.

ÇEKİŞME DEVAM EDİYOR
ATO'da 4 Mayıs'ta gerçekleşen seçimin tartışmaları bitmek bilmiyor. "Tam kanunsuzluk" sebebiyle tekrarlanan 64. Meslek Komitesi seçimleriyle ilgili itirazlar devam ederken, 14, 29, 33 ,44, 49, 59 ve 67 numaralı meslek komitelerinin seçimiyle ilgili yapılan itirazlar ise YSK tarafından zaman aşımına uğraması gerekçesiyle "tam kanunsuzluk" kapsamında değerlendirilmedi. Ankaragücü eski Başkanı Cengiz Topel Yıldırım'ın 64. Meslek Komitesi seçimleri sonrasında başlattığı seçimlerin iptali istemi ise henüz netlik kazanmadı. ATO Başkanı Salih Bezci ile Cengiz Topel Yıldırım arasındaki çekişmenin sürmesi bekleniyor.

YSK'NIN KARARI NET

ATO seçimine itiraz eden diğer yedi meslek komitesi, itirazlarına, "Seçme yeterliliğinin bulunmadığı" iddiasını gerekçe olarak gösterdi. Ancak YSK, itirazlara yönelik şu açıklamayı yaptı: "Tüzel kişiliği temsilen oy kullanan gerçek kişilerin, tüzel kişileri bağlayıcı işlem yapma yetkisinin bulunmaması seçme yeterliliğine ilişkin bir özellik olup, seçimin sonucuna tesir edecek olaylardandır. Seçmenin, seçme yeterliliğinin bulunmaması veya bu durumunu kaybetmesi hali tam kanunsuzluk kapsamında değildir. Bu durum seçim sonucuna müessir olay olarak değerlendirilmemelidir. İtirazın, kanunda belirtilen (7) günlük süre geçtikten sonra yapıldığı anlaşılmaktadır. O halde, tam kanunsuzluk kapsamında bulunmayan itirazın süre aşımı yönünden reddine karar verilmesi gerekmiştir."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Seçime itiraz devam ediyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN