Türkiye'nin en iyi haber sitesi

M. KEMAL ÖZUĞUR: O aday neden Avcı olmasın?

Giriş Tarihi: 24.7.2013
CHP İl Başkanı Erman Gölet'in Odunpazarı Belediye Başkanlığı adaylığı için görevinden istifa etmesiyle, Eskişehir'de Mart 2014'te yapılacak yerel seçim için perde açılmış oldu. Eskişehir, CHP ve AK Parti için İstanbul, Ankara, İzmir kadar önemli. Özellikle AK Parti, üç dönemdir kaybettiği Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nı bu kez mutlaka kazanmak istiyor.
Eskişehir Milletvekili Nabi Avcı'nın son kabine değişikliğinde Milli Eğitim Bakanlığı'na getirilmesi bile bir ölçüde seçim yatırımı olarak değerlendirilebilir.
Eskişehir'in kabinede bir bakanla temsil edilmesinin elbette seçmen üzerinde olumlu etkisi oldu. Nabi Avcı'nın, kendi partisine oy verenlerin dışındaki seçmenle de sıcak ilişki kurması AK Parti'ye puan kazandırdı.
Sandığa sayılı aylar kala AK Parti'de bir aday adayının ön plana çıkamaması ise bana "Seçim taktiği" gibi geliyor.
***

AK Parti tavrını da, adayını da belli ki Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen'in bir dönem daha bu göreve talip olup olmayacağına göre belirleyecek. Büyükerşen'in adaylığını koymaması halinde, ya Odunpazarı Belediye Başkanı Burhan Sakallı veya Ticaret Odası Başkanı Harun Karacan üzerinde durulacak. Sakallı, Büyükşehir Belediye Başkanı adayı gösterilirse, yüzde 90 ihtimalle Odunpazarı adayı kuşkusuz bugünkü İl Genel Meclisi Başkanı Ahmet Yapıcı olur.
Tepebaşı için ise AK Parti İlçe Başkanı Vahap Ata'nın aday gösterilmesi çoğu kişi için sürpriz olmaz.
Peki, Yılmaz Büyükerşen tekrar aday olursa?
İşte bunu kestirmek zor.
***

Eskişehir adayı konusunda son sözü Başbakan Recep Tayyip Erdoğan söyleyecek.
Elbette, kararını vermeden önce kamuoyu araştırmalarını, teşkilatın eğilimini dikkate alacak.
Adayın, özellikle parti teşkilatı ile sorun yaşamayacak, MHP seçmeninin de sempati duyacağı bir isim olmasına özen gösterecek. Büyükerşen tekrar aday olursa, benim aklımdan geçen isim ne milletvekili Salih Koca, ne milletvekili Ülker Can, ne Burhan Sakallı, ne Harun Karacan, ne de Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Murat Mercan... Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'yı tek geçerim AK Parti kadrolarında Milli Eğitim Bakanlığı'na getirilecek pek çok kişi var ama Eskişehir'de seçim kazandıracak karizmaya sahip çok isim yok. Nabi Avcı bakanlık koltuğunu bırakıp, Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na aday olur mu? Erdoğan isterse olur. Hem de ikiletmeden olur.
Peki aday olursa, seçimi kazanır mı? İşte bu sorunun da cevabı çok daha zor.
***

Fotoğraf çok net.
AK Parti de, CHP de, MHP de Büyükerşen'in dördüncü kez göreve talip olup olmayacağına kilitlenmiş durumda. Büyükerşen'in kararını bugünden yarına açıklamasını ise kimse beklemesin.
Malum, hesap adamıdır. İnce eler, sık dokur.
Başta Tepebaşı ve Odunpazarı olmak üzere ilçelerde istediği kişilerin aday gösterilmesi Büyükerşen'in "Olmazsa olmaz"ıdır.
Bu açıdan bakınca seçim sürecinin CHP'de AK Parti'den daha sıkıntılı geçeceğini söylemek için herhalde kâhin olmaya gerek yok...

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
M. KEMAL ÖZUĞUR: O aday neden Avcı olmasın?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN