Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yine köprüye takıldı

Giriş Tarihi: 24.7.2013

29 Ekim'de bitirilmesi planlanan Ankara-İstanbul YHT hattının yapım çalışmaları Eskişehir'de istasyon köprüsü engeline takıldı. Vali ve Belediye Başkanı ile mutabakat sağlandı. Köprü yıkılacak

Daha önce Muttalip Köprüsü nedeniyle sekteye uğrayan, bu köprünün yıkılmasından sonra yeniden başlanan Ankara- İstanbul arası Yüksek Hızlı Tren hattı çalışmaları bu kez de tramvayın kullandığı istasyon köprüsü engeline takıldı. İstanbul'dan Ankara'ya, Ankara'dan Eskişehir'e Eskişehir'den Konya'ya kadar pek çok ili ilgilendiren YHT çalışmaları ile ilgili TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, devreye girdi. Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna, büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen ve Estram teknikerleriyle toplantı yapan Müdür Karaman, YHT hattında yer alan Eskişehir hattı çalışmalarının çok uzadığını, burada yaşanacak bir günlük gecikmenin Türkiye'nin genelini zorladığını söyledi. Karaman, "Bütün sorun tramvayın geçtiği istasyon köprüsünün düzenlenerek trenin orada geçişini sağlamak... Bu arada tramvayı durdurmamanın veya çok az durdurmanın yolunu aramak... Eskişehir'i geçmemiz lazım bu proje isteğimizin dışında çok uzadı. Bunu daha kısa sürede bitirip, Eskişehir'i inşaat görüntüsünden kurtarmamız lazım. Onun için belediye başkanımızdan ve valimizden destek istiyoruz" dedi. Vali Tuna da Eskişehir'in konumu bakımıyla kavşak noktasında olduğunu belirterek, köprünün bir an önce yıkılması gerektiğini vurguladı.

VALİ: KÖPRÜ YIKILMALI

Toplantıda YHT ile ilgili geçmişten bugüne yaşanılanları sıralayan Başkan Büyükerşen ise, çalışmaları belediyenin aksatmadığını belirtti. Muttalip Köprüsü sürecinde de gar binasının yapımında da teklif sunduklarını ardından ortak bir noktada mutabakatın sağlandığını ifade eden başkan Büyükerşen, "Bugünkü durumda, tramvay köprüsünün yıkılması kaçınılmaz olduğuna göre, Espark tarafındaki tramvay yolunun, yine Espark ve Belediyemiz arazileri ile Pool Bistro bahçesinden, gerekli dört makas yapılarak geçecek bir servis yolu oluşturulup, İnönü Caddesi'ndeki hatta bağlanması belediyemiz ve DDY teknik ekiplerince tek çözüm olarak ortaya çıktı. Böylece tramvay seferleri bu servis yolunu kullanacak, köprü DDY tarafından yıkılarak yer altındaki tünel ucu yapıldıktan sonra tramvay hattı onun üzerinden tekrar eski haline, yine DDY tarafından getirilecektir" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
İLİŞKİLİ HABERLER
ARKADAŞINA GÖNDER
Yine köprüye takıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN