Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çocuklukta oluşan kırıklara dikkat

Acıbadem Ankara Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Tural Ahmad, çocukluk çağı kırıklarının düzgün tedavi edilmemesi durumunda ciddi problemlerin yaşanacağını söyledi

Giriş Tarihi: 26.7.2013
Aileler, çocukluk çağında yaşanabilecek olası kırıklara karşı dikkatli olmalı. Yetişkinlerden farklı olarak çocukların kemiklerinde büyüme çekirdeği (physis) denen yapıların bulunduğunu anlatan Acıbadem Ankara Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Tural Ahmad, "Bu çekirdekler kemik uzamasından sorumlu. Çocuklarda oluşan kırıkların bir bölümü bu büyüme çekirdeklerini ilgilendiriyor. Kırıklar düzgün tedavi edilmezse ileride fonksiyon kısıtlılığına, yanlış kaynamalara, uzama duraksamalarına neden olur" dedi. Özellikle yazın oyun parkları ve havuz kenarında çocuk travmalarının sayısının arttığına dikkat çeken Ahmad, "Aileler ya da bakıcıların çocuğun kolundan çekmesiyle oluşan kırık ya da çıkıklar da yaşanıyor. Çocukta ağlama ya da kolunu oynatamama şikayetleri oluyor. Genelde belirgin bir travma olmadığı için bu hastalar doktora daha geç başvuruyor" dedi. Ahmad, genellikle el bilek, kol, ön kol, köprücük kemiği ve ayak bileğinin çocuklarda sıklıkla kırıldığını söyledi.

Tedavi edilmeli
Tural Ahmad, kırık ve çıkığın tedavi süresinin kırığın tipi ve çocuğun yaşıyla ilgili olduğuna dikkat çekerek şöyle konuştu: "Tedavi genel olarak 3-5 hafta arasında değişiyor. Tedavi edilmemiş veya atlanmış çıkık ve kırıklar ise ileride fonksiyon kısıtlılığına, yanlış kaynamalara neden olabilir. Özellikle çocuklarda kemiğin büyüme çekirdeğine uzanan veya büyüme çekirdeğini direkt ve ya indirekt yollarla etkileyen kırıklar ileride büyüme duraksamasına, uzunluk farkına ve aksamaya neden olabilir. Bu nedenle mutlaka tedavi edilmeli."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çocuklukta oluşan kırıklara dikkat
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN