Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Cep telefonları esnek olacak

Giriş Tarihi: 29.7.2013

ODTÜ öğretim üyelerinin hayata geçirdiği gümüş nanatoller sayesinde elektronik cihazlar esnek duruma gelebilecek

Tablet bilgisayarların, cep telefonlarının katlanabilir, kıvrılabilir olabilmesi için önemli bir adım atıldı. ODTÜ Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. H. Emrah Ünalan ile aynı bölümde araştırma görevlisi olarak çalışan Şahin Coşkun, laboratuvarda gümüş nanoteller üretti. Ünalan, Türkiye'de bir ilki başardıkları projeye 2009'da TÜBİTAK'ın desteğiyle başladıklarını belirtti.

"YILIN TEZİ" ÖDÜLÜNÜ ALDI
Çalışmalarına ilişkin araştırma görevlisi Coşkun'un yüksek lisans tezinin ODTÜ Fen Bilimleri Enstitüsü tarafından "Yılın Tezi Ödülü"ne layık görüldüğünü dile getiren Ünalan, "Saygın bir bilim dergisinde yayınladığımız üretim çalışmamız uluslararası bilim camiasında büyük yankı uyandırdı" dedi. Ünalan, gümüş nanotelleri laboratuvarlarda çözelti bazlı yöntemlerle başarılı şekilde ürettiklerini anlattı.

'BİLİM KURGU GİBİ GÖZÜKÜYOR'
Bu hammaddenin dünyada birçok ülkede olmadığını. Türkiye'de üretildiğine dikkat çeken Ünalan, "Saç telinin yaklaşık binde biri kalınlığındaki gümüş nanotelleri ince film şeklinde kapladık. İnce filmler şeffaf ve esnek bir yapıda. Bu filmlerle çeşitli elektronik cihazları geliştirmeyi amaçlıyoruz. Katlanabilir, kıvrılabilir ve bükülebilir cep telefonları yapılabilir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cep telefonları esnek olacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN