Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dolandırıcılar şirketlere dadandı

Emniyet, internet üzerinden yazışma yapan şirketlerin ödemelerini kendi hesaplarına aktaran dolandırıcılık çetelerine karşı uyardı

Giriş Tarihi: 6.8.2013
Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) Siber Suçlarla Mücadele Dairesi Başkanlığı son dönemlerde dolandırıcıların keşfettiği yeni yönteme karşı özellikle şirketleri uyardı. Hackerlik yöntemiyle dolandırıcılık yapan çetelerin aralarında para alışverişi bulunan şirketlerin yazışmalarını şifrelerini kırarak takip ettiği bildirildi.

FARKLI BİR YÖNTEM
Telefonla kontör dolandırıcılığı, internet üzerinden kredi kartlarının ele geçirilmesi, ATM'lere kurulan kameralı düzenekle banka kartlarının kopyalanması gibi olayların ardından dolandırıcıların yeni bir yöntem daha keşfettiği ortaya çıktı. Daha çok yurt dışında yaşanan bu tekniğin son dönemlerde Türkiye'de de yaygınlaşmaya başladığı polis kayıtlarına geçti. EGM Siber Suçlarla Mücadele Başkanlığı'na gelen bilgiler doğrultusunda hackerlik yöntemiyle kendi aralarında yazışma yapan şirketleri tespit eden dolandırıcıların bu takibi uzun bir süre sürdürdüğü saptandı. Yapılan takip sırasında şirketlerin karşılıklı alışverişlerde birbirlerine ödedikleri paranın miktarını ve tarihlerini de tespit ederek vurgun için inanılmaz bir yola başvurduğu kaydedildi. Dolandırıcıların ödeme yapacak firmaya karşısındaki şirketin hesap numaraları yerine kendi hesap numaralarını aynı formattaki e-maille bildirerek parayı istediği vurgulandı. Bu yöntemle paranın kendi hesaplarına yatırılmasını sağlayarak firmaları mağdur ettikleri belirtildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dolandırıcılar şirketlere dadandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN