Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sigaraya 'Elveda'

Giriş Tarihi: 6.8.2013

Sağlık Bakanlığı'nın sigaradan kurtulmak isteyenlere "Ramazan'ı fırsat bilin" uyarısı, bu alışkanlığı bırakmak isteyen ancak başaramayanların umudu oldu

Ramazan ayı, sigarayı bırakmak isteyen ancak bir türlü bunu başaramayan insanlar için umut ışığı oldu. Sağlık Bakanlığı'nın sigaradan kurtulmak isteyenlere, "Ramazanı fırsat bilin, 17 saat sigarasız duran biri sigarayı bırakma iradesine ve gücüne sahiptir" açıklamasından sonra uzmanlar da Ramazan ayının sigarayı bırakmak için bir milat olabileceği konusunda tiryakilere çağrıda bulunmuştu. SABAH'A konuşan uzmanlar, sigaranın zararları ve bırakma yöntemleri üzerine bilgilendirici açıklamalarda bulundu.

Niyet önemli
Gazi Hastanesi Uzman Psikiyatr Burhanettin Kaya, her tür bağımlılıktan kurtulmak için kişilerin kendilerine bir gün belirlemeleri gerektiğini belirterek, "Ramazan'da 17 saat içmeyen biri iftardan sonra çok içebiliyor bu da ters bir etki yaratıyor" dedi. İftardan sonra ard arda sigara içilmemesi gerektiğini de vurgulayan Kaya, "Daha vücudumuz hava almadan birini yakıp birini söndürmek oldukça tehlikeli" dedi. Kaya, sigara bırakmada en önemli unsurun, önce niyet etmek olduğunu söyledi.

BIRAKMAYA ŞARTLANIN
Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göğüs Hastalıkları Başasistanı Uzman Dr. Mükremin Er, tiryakilerin Ramazan'da kendilerini sigarayı bırakmaya şartlandırabileceklerini ve 17 saat sigarasızlığa dayanmaları halinde ömürlerinin sonuna kadar kurtulabileceklerini söyledi. Sigara içmek düşüncesinin vazgeçilmez bir ihtiyaç olmadığını belirten Er, Ramazan'ın da bunu gösterdiğinin altını çizdi ve bu alışkanlığın bir şartlanma olduğunu dile getirdi.

"ESİRİ OLURSUNUZ"

"Önce sigarayı içersiniz sonra esiri olursunuz" diyen Er, "O sizi hasta etmeden, esiri olmadan bırakın" uyarısında bulundu. Er, "Doktor gözetiminde sigara bırakmak çok önemlidir. Çünkü ilk üç ay sıkı takip gerekir. Kişi üç ay sigara içmediyse vücudundan nikotin atılıyor. Daha sonra belirli aralıklarla bir yıl boyunca hasta takip ediliyor. Bir yıl sonra hala sigara içmiyorsa sigarayı bırakmış kabul edilip hasta takipten çıkarılıyor" diye konuştu. Er, "Kendi iradenizle sigara paketini buruşturup çöpe atın ve 'Ben sigarayı bıraktım' deyin. Bunu yakınlarınıza ve sevdiklerinize gururla ilan edin" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sigaraya 'Elveda'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN