Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ankara müzeleri Bayramıda açık

Ankara müzeleri Ramazan Bayramı'nda kapılarını açık tutacak. Anadolu Medeniyetleri, Ulucanlar ve MTA Müzesi, bugün ve yarın ziyaret edilebilecek

Giriş Tarihi: 9.8.2013
Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı müzeler Ramazan Bayramı'nda da kapılarını ziyaretçilere açık tutacak. Müzeler, 2. ve 3. günler saat 19.00'a kadar gezilebilecek. Açık olan müzeler arasında Ankara Kalesi'nde yer alan Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Resim ve Heykel Müzesi ile Etnografya Müzesi de var. Büyük bir bölümü onarım ve restorasyon nedeniyle kapalı olan Anadolu Medeniyetleri Müzesi'nde antik döneme ait görülmeye değer pek çok eserin yanı sıra geçtiğimiz yıl ABD'den getirilen Troya Hazinesi de sergileniyor. MÖ 3. bin yıla ait 24 parça altın takıdan oluşan hazinede dönemin zevkini yansıtan küpe, kolye, bilezik, diadem ve pendat bulunuyor.

ULUCANLAR VE MTA MÜZESİ

Açıldığı günden bu yana ziyaretçi rekoru kıran Ulucanlar Cezaevi Müzesi de yarın ve pazar günü ziyaret edilebilecek. Yalnız Ankara'dan değil, Türkiye'nin dört bir yanından ziyaretçileri ağırlayan müze Altındağ Belediyesi tarafından restore edilerek, koğuş ve tecrit odalarına balmumu heykeller yerleştirildi. Müzeye, Ulucanlar Cezaevi'nde tutuklu kalan Necip Fazıl Kısakürek, Nazım Hikmet Ran, Muhsin Yazıcıoğlu, Osman Bölükbaşı, Osman Yüksel Serdengeçti, Bülent Ecevit, Fakir Baykurt, Hüseyin Cahit Yalçın, Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan, Hüseyin İnan, Cevat Şakir Kabağaçlı, Yılmaz Güney, Necdet Adalı ve Erdal Eren'in fotoğrafları asıldı.

FOSİL AYAKLARI
MTA Tabiat Tarihi Müzesi bugün ve yarın ziyarete açık. Müzede Ankara-Köserelik civarında 193 milyon yıl önce yaşamış olan dev bir mürekkep balığı fosili, Adana- Karataş sahilinde bulunan bir cüce balinanın çene kemiği iskeleti, yaklaşık 25 bin yıl önce Batı Anadolu'da yaşamış insanların dünyada bugüne kadar en iyi korunmuş fosil ayak izleri görülebiliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ankara müzeleri Bayramıda açık
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN