Çocuk da yaptı kariyer de

Doç. Dr. Handan Doğan'ın hayatı hastanede sonuç, okulda ders, evde çocuk, sahada topla geçiyor. O, hem çocuk hem de kariyer yapan annelerden

Giriş Tarihi: 12.8.2013
Ankaralı doktor, "çocuk da yaparım kariyer de" deyimini tam anlamıyla yerine getirdi. İki çocuk annesi patoloji uzmanı Doç Dr. Handan Doğan'ın hayatı hep 'yetişmekle' geçiyor. İyi doktor, iyi öğretim üyesi olan Doğan, aynı zamanda iyi anne ve iyi bir basketbolcu. Ufuk Üniversitesi Patoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Handan Doğan'ın hayatı dolu dolu. Biri 24, diğeri 15 yaşında iki erkek çocuk annesi olan Doğan, hastanede tetkik, fakültede ders, evde çocuk bakma ve sahada basket atma peşinde koşuyor.

"HAYATIMI KUR TARDILAR"
Çocukluğundan bu yana mikroskop hayranı olan Doğan, 14 yaşında ameliyat geçirmiş. Hayatını kurtaran doktorlara hayran kalan Doğan, o gün karar vermiş hekim olmaya. Doktorluğu 'kutsal bir meslek' olarak tanımlayan başarılı doktor, koşuşturma içinde ama mutlu ve eğlenceli geçen hayatını SABAH Ankara'ya anlattı.

"KUTSAL BİR GÖREV"
14 yaşında apandisinin patladığını, acil ameliyata alındığını anlatan Doç. Dr. Handan Doğan, "Ameliyatımı yapan ve sonrasında benimle ilgilenen doktorlara hayran oldum. İnsanlara yardım edebilmek, hayat kurtarmak, kutsal görev oldu benim için. Mikroskopla bir şeyler yapmayı çok seviyordum. Doktor olmak için tıbbı yazdım. Mikroskopla çalışmak için de patolojiyi seçtim" dedi. Tanı sonuçlandırma için 'güzel bir iş' yorumunda bulunan Doğan, "Bazen üzücü sonuçlar çıkıyor. Bunu yazmak ve insanlara sonuç söylemek üzücü oluyor. Ama yaptığın işin hayati olması başka bir heyecan ve pratiklik veriyor insana. Birçok hastalığın tespitini yapıp kişileri erken tedaviye yönlendiriyoruz" diye konuştu. Üniversitede öğretim üyesi olduğu için tıp fakültesi öğrencilerinin dersine de girdiğini anımsatan Doğan, gençlere katkı sağlamanın eğlenceli ve güzel bir iş olduğunu ifade etti.

BASKETBOL OYNUYOR

Doç. Dr. Handan Doğan, aynı zamanda basketbol oynuyor. Ortaokuldan bu yana basketbol oynadığını açıklayan başarılı hekim, şöyle konuştu: "Basketbol maceram okul takımında başladı. Daha sonra kulüp takımında oyunculuğa devam ettim. Lisedeyken benimde içinde olduğum basketbol takımıyla, Türkiye şampiyonu, dünya dördüncüsü olmayı başardık."

'30 YILDIR BERABERİZ'
Tıp fakültesindeyken okulun takımında basketbol oynamayı sürdürdüğünü açıklayan Doğan, MTA'da yarı profesyonel olarak basket oynadığını, iki kez Türkiye şampiyonluğu elde ettiklerini vurguladı. Doğan, 26 yıldır doktorluk yaptığını, bu süre zarfında ise basketbolu hayatından hiç çıkarmadığını belirterek, "30 yılı aşkındır beraberiz" yorumunda bulundu. Handan Doğan, 4 yıl önce Ankara'da aralarında doktorların da bulunduğu basketbolculardan bir takım kurduklarını, bu yıl 12.'si düzenlenen, Türkiye'nin ilk kez katıldığı "Dünya Maxi Basketbol Şampiyonası'na" 40 yaş üstü bayanlar dalında katıldıklarını ve dereceye girdiklerini söyledi.

''HİÇBİRİ YORMUYOR''
Hem iş hem annelik hem öğrenciler hem de basketbolu bir arada götürmenin kendisini yormadığını anlatan Doğan, "Hepsini birbirinden ayırarak, ayrı zaman ayırabiliyorum. Hepsi sevdiğim şeyler, hiç biri beni yormuyor. Ailemde benden başka sporla ilgilenen yok. Büyük oğlum spor psikolojisiyle ilgileniyor. Küçük oğlum ise milli bir dansçı" diye konuştu.

YARIN: Hekimlikteki başarısını sahada da gösteren Prof. Dr. Zeki Gökçil, kaleyi havalandırıyor.

HÜSNİYE ORAL

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çocuk da yaptı kariyer de
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN