Hayaller artık pastalara aktarılıyor

Giriş Tarihi: 13.8.2013

Özel günlerde mutluluğun simgesi olan pastaları artık heykeltıraşlar şekillendiriyor. Birbirinden ilginç pastalar görenleri adeta büyülüyor

Doğum günü ve düğün gibi özel günlerde mutluluğun simgesi olan pastalar, artık heykeltıraşlar tarafından şekillendiriliyor. Özel günlerinde hayallerini sevdikleriyle paylaşmak isteyenler için birbirinden ilginç pastalar tasarlanıyor. Kökeni Romalılar dönemine kadar uzanan, düğünlerde pasta kesme adetinin Avrupa'da hediye olarak getirilen keklerin bereket getirmesi için gelinin başının üstünde ufalanması, evlenen çiftin daha sonra bu keklerin kırıntılarını birlikte yemesiyle başladığı tahmin ediliyor. Sonraki dönemlerde hediye keklerin bir araya getirilmesiyle oluşan düğün pastaları, bugün çiftler için bambaşka anlamlar ifade ediyor. Doğum günü pastaları ise artık sadece üflenecek mumların yerleştirilmesi için değil hayallerin aktarıldığı "tuval"ler olarak kullanılıyor. Doğum günü ve düğün gibi özel günler için tasarım pastalar üreten işletme sahibi Serdar Eker, lezzet ve görselliğin özel günler için tasarlanan pastalarda bir araya getirildiğini söyledi. Hayallerini özel gün pastasına yansıtmak isteyenler için tasarımları heykeltıraşların yaptığını anlatan Eker, "Lezzet pasta ustalarının, görsellik ise heykeltıraşların işi. Heykeltıraşlar tasarımını yaptıkları pastayı, adeta sanateseri haline getiriyor. Herkesin farklı bir hikayesi var. Biz hayalleri gerçekleştiriyoruz" dedi.

Elma ağacının altında tanıştılar
Bir parktaki elma ağacının altında tanışan çift için özel bir pasta tasarlayan 16 yıllık usta Münir Altun ise deneyimlerini şu sözlerle aktardı: "Eşimle parkta tanıştığım için böyle bir pasta hazırlamak benim de hayalimdi. Evlenmek üzere olduğu kişiyle elma ağacının altında tanışan müşterim nasıl bir pasta istediğine karar verememişti. Kendisine park şeklinde bir pasta hazırlamayı önerdim ve kabul etti. Ortaya son derece farklı bir düğün pastası çıktı." Bu hayalleri gerçekleştirirken heykeltıraşlarla çalıştıklarını belirten Altun, "Onlara pastanın üzerinde bulunması gerekenleri tarif ediyorum, onlar da yapıyor. Tasarımda detaylara dikkat ediyoruz, her türlü detayı veriyoruz. Amaç artık sadece pasta yemek değil bu bir sanat halini aldı" diye konuştu. Bu tür pastaların tasarımının bazen 1 haftayı bulduğunu ifade eden Altun, "Bunlar maket şeklinde oluyor, tasarımı bozmadan bir bölümüne pasta yerleştiriyoruz. Düğünde bu pastanın bulunduğu bölüm kesiliyor, konuklara farklı bir yerde hazırlanan pastalar ikram ediliyor" diye konuştu.

Özel anlar yaşatılıyor
İşletme yöneticisi Özge Eker nişan, düğün, doğum günü, "hoş geldin bebek" partisi ve kına geceleri için farklı talepler geldiğini anlattı. "Onlar hayal kuruyor, biz de onlara yardımcı oluyoruz" diyen Özge Eker, çocukların doğum günlerinde daha çok çizgi film ya da masal kahramanlarının pastaya yansıtıldığını söyledi. Düğün pastaları için de çok farklı istekler geldiğini ifade eden Eker, "Evlenme teklifini ya da yaşadıkları özel bir anı düğün pastasına aktarmamızı istiyorlar. Biz de elimizden geldiğince bunu yapmaya çalışıyoruz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hayaller artık pastalara aktarılıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN