Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Engelleri aştı, eylülde başlıyor

Giriş Tarihi: 16.8.2013

Görme ve işitme engelli seyircinin de sinema ortamında film izleyip söyleşi ve atölyelere katılabileceği Ankara Engelsiz Filmler Festivali, 3 Eylül'de Cer Modern'de başlayacak

Engelli seyircilerin de diğer seyircilerle birlikte sinema ortamında film izleyebileceği Ankara Engelsiz Filmler Festivali, 3-8 Eylül günleri arasında Cer Modern ve Cinemaximum Armada Sinemaları'nda gerçekleştirilecek. Haziran ayında yapılması düşünülen fakat ertelenen festival, 3 Eylül Salı akşamı Cer Modern'deki Açılış Töreni ile başlayacak. Engelli seyirciler, görme ve işitme engeli olmayan seyircilerle birlikte programdaki tüm filmleri takip edebilecek, söyleşi ve atölyelere Festival, görselliğe ve işitselliğe dayalı bir sanat dalı olan sinemada dahi gerekli düzenlemeler yapıldığında diğer seyircilerle birlikte engelli seyircinin de aynı keyfi alabileceğini ortaya koymayı amaçlıyor. Bu amaçla festivaldeki tüm filmler sesli betimleme, işaret dili ve ayrıntılı altyazı eşliğinde gösterilecek. Engeli olmayan seyirciler ise festival stantlarından edinecekleri kulaklıklarla filmleri takip edebilecek. Yönetmen ve film ekipleriyle yapılan söyleşiler de işaret dili çevirmeni eşliğinde gerçekleştirilecek. Filmler sesli betimleme, işaret dili çevirisi ve uygulaması ile ayrıntılı altyazıları, Türkiye'de ilk defa bu hizmeti başlatan Sesli Betimleme Derneği tarafından yapılacak.

Sessiz Be Deng filmiyle açılacak
Rezan Yeşilbaş'ın 65. Cannes Film Festivali Kısa Film Yarışması'nda Altın Palmiye ödülü alan Sessiz Be Deng adlı kısa filmle açılışı yapılacak festivalde Türkiye'nin ilk "Engelsiz Film Yarışması" da düzenlenecek. Son dönem Türkiye sinemasının Lal Gece, Entel Köy Efe Köye Karşı gibi en iyi örneklerinin "Seyirci Özel Ödülü", "En İyi Film", "En İyi Yönetmen" ve "En İyi Senaryo" ödülleri için yarışacağı Engelsiz Yarışma, engelli seyircilere bir film festivalinde yarışma takip etmenin heyecanını tattıracak.

Gösterimler ücretsiz
Festival kapsamında Cer Modern'de çocuklara yönelik gerçekleştirilecek Canlandırma Atölyesi'nde 9-12 yaş grubundan 8 işitme engelli çocuk, animasyon sanatı ile tanışacak. Etkinlik sınırlı sayıda katılımcı için uygun ve ücretsiz olacak. Festival gösterimlerine Cer Modern ile Cinemaximum Armada Sinemaları ev sahipliği yapacak. Tüm etkinlikler ve film gösterimleri ücretsiz olacak. Program ve etkinlikler hakkında ayrıntılı bilgiye festival web sitesinden veya Facebook ve Twitter hesaplarından duyuruları takip edebilirsiniz.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Engelleri aştı, eylülde başlıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN