Türkiye'nin en iyi haber sitesi

17 Ağustos ders oldu

Giriş Tarihi: 18.8.2013

TÜGİAD Ankara Başkanı Barış Aydın, "17 Ağustos'ta binlerce vatandaşımızı kaybettik. Ancak alınan ders, yeni binalarda güvenli yapıyı öne çıkardı" dedi

Türkiye Genç İşadamları Derneği (TÜGİAD) Ankara Başkanı, İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) Genel Başkan Yardımcısı Barış Aydın, yetersiz donanımdaki binalar nedeniyle 17 Ağustos depreminde binlerce vatandaş kaybetmenin acısını dün gibi yaşadıklarını belirterek, "Bu deprem sonrası alınan ders yeni binalarda güvenli yapıyı ön plana çıkardı. Şimdiki yapılar eskilerine göre çok daha sağlam ve güvenli ancak yeterli değil. Halen almamız gereken yol var" dedi.

"GÜVENLİ BİNALAR ŞART"
Barış Aydın, deprem kuşağında bulunan Türkiye'nin can ve mal kayıpları yaşamaması için dünya standartlarının üstünde güvenli binalar inşa etmesi gerektiğini söyledi. 17 Ağustos 1999 depreminde resmi kayıtlara göre 17 bin 480 vatandaşımızın hayatını kaybettiğini, 23 bin 781 kişinin yaralandığını, 505 kişinin ise sakat kaldığını anımsatan Barış Aydın, 285 bin 211 konut, 42 bin 902 iş yerinde hasar olduğunu kaydetti. Barış Aydın, bu acıyı aradan yıllar geçmesine karşın halen dün gibi yaşadıklarını, 17 Ağustos 1999 tarihinin güvenli yapılar için bir ikaz niteliği taşıdığını ve ders alınması gerektiğini ifade etti.

'DEPREMDEN SONRA ÇOK YOL ALDIK'
Aydın, şunları kaydetti: "14 yılda çok şey değişti. Türkiye'de yeni yapılan binaların önemli bölümü artık eskisi gibi bir kepçe darbesi ile yıkılacak türden değil. Çünkü bu büyük deprem Türk milletine ders oldu. Alınan ders yeni binalarda güvenliği ön plana çıkardı. Bu deprem öncesi binalarda metrekareye gelen demir miktarı belki 15 kilo bile değilken şimdi yapılan binalarda metrekareye düşen demir miktarı 50 kilo yani eskisinden 4 kat daha fazla. Eski yapılarda C5 seviyesinde kolayca yıkılabilen betonlar vardı. Şimdi ise C30 betonlar kullanılıyor. Bunlar vur vur yıkılmaz türden." Barış Aydın, şu an yapıların eski yapılara göre çok daha sağlam ve güvenli olduğunu ancak bunu yeterli bulmadıklarını kaydederek, "Halen almamız gereken yol var. İnsanın canı her şeyden daha kıymetli. 7-8 şiddetindeki depremlerde bile insanların burnunun bile kanamaması gerek" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
17 Ağustos ders oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN