Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Arkadaşları için pedal çevirdiler

Giriş Tarihi: 20.8.2013

Türkiye genelinde yaşanan kazalarda bisiklet kullanıcılarının hayatını kaybetmesi nedeniyle bir grup bisikletli, önlemler alınmamasına tepki gösterdi

Bisikletle hayatını kaybedenler, Ankara'da düzenlenen "eylemle" anıldı. Türkiye genelinde yaşanan kazalarda bisiklet kullanıcılarının hayatını kaybetmesi nedeniyle bir grup bisikletli, yaptıkları eylemle gerekli önlemlerin alınmamasına tepki gösterdi. Güvenpark'ta bir araya gelen bisikletli grup, son günlerde yaşanan kazalarda hayatlarını kaybedenler için yatma eylemi gerçekleştirdi. Yüzlerine ve vücutlarının çeşitli yerlerine kırmızı boya ile makyaj yaparak yerde hareketsiz yatan eylemciler, önce Sıhhiye'ye sonra da Kuğulu Park'a doğru pedal çevirdi.

ONUR İKİ YIL ÖNCE AYRILDI

Linda Nihan, bisikletin spor amaçlı, işe ve tatile gitmek için kullanıldığını söyledi. Trafikte hayatını kaybeden bisikletlilere üzüldüklerini belirten Nihan, "2010 yılında Çağatay Avşar'ı kaybettik. Taner Şafak, Mustafa Karadağlı, Meril Çiğdem Durmuş, Kazım Kurnaz, Murat Demirtaş, Zihni Şahin, Tolga Beyenir hayatlarını kaybedenler arasında. Bugün de Onur Karaca'nın aramızdan ayrılışının ikinci yılı" dedi.

"SÖZDE KAL MAMALI "
Nihan, bisikletle ilgili kanunda yer alan maddelerin kapsamının genişletilerek herkes tarafından bilinir hale getirilmesini istediklerini söyledi. Nihan, "Yaşanan kazalarda yasal yaptırımların ağırlaştırılmasını istiyoruz. Cezaların sözde kalmaması gerekiyor" diye konuştu.

ARAÇLAR BİSİKLETLERE FAZLA YANAŞMASIN
Bisiklet kullanıcısı Fatih Kömürlü ise araç sürücülerinin bilinçli hale gelmesi gerektiğini vurgulayarak, yaşanan kazaların küçük gibi görünse de ölümle sonuçlandığını söyledi. Araç kullanıcılarının bisikletlilere çok fazla yanaşmamasını isteyen Kömürlü, "Yetkililerden bisiklet yolu istiyoruz. Yasalarımızda bisiklet araç olarak geçiyor. Yollar yapıldıktan sonra kanunda daha çok yer alabilir" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Arkadaşları için pedal çevirdiler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN