Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Cimnastikçi 3 küçük kızın tazminat zaferi

Cimnastikte Türkiye 2'ncisi olan 13 yaşındaki 3 kız, disiplin cezasına sevk edildiklerini ifşa eden Türkiye Cimnastik Federasyonu'nu mahkemeye verdi

Türkiye Cimnastik Federasyonu, cimnastikte Türkiye ikincisi olan 13 yaşındaki 3 minik kızı disiplin cezasına sevk ettiklerini internet sitesinden teşhir etti. Bu durumdan rahatsızlık duyan kızlar ve aileleir federasyonu mahkemeye verdi. Fethiye Ölüdeniz Jimnastik İhtisas ve Spor Kulübü'nün 6 sporcusu 2-3 Temmuz günlerinde Trabzon Yomra'da "1. Etap Kulüplerarası Artistlik Jimnastik Yıldızlar Yarışması"na katıldı.

DİSİPLİNE SEVK EDİLDİLER

Yarışma başlamadan önce minik kızların antrenörü Mustafa Yılmaz, yıllık vizesi olmadığı gerekçesiyle federasyon görevlileri tarafından polis eşliğinde salondan çıkarıldı. Antrenörsüz yarışmaya devam etmek zorunda kalan çocuklardan biri atlama masasına kafasını çarptı. Federasyon Yılmaz'ın sporcularını yönlendirdiğini ve çocukların bilinçli olarak kendilerini sakatlattığını iddia ederek disipline sevk etti.

"CEZAYA GEREK YOK" KARARI
Disipline verilen çocuklarla ilgili daha sonra "13 yaşındaki üç minik kızın yarışma sırasında kendilerini bilinçli olarak yaraladıklarına dair bir bulguya rastlanmadı" denilerek disiplin cezasına gerek olmadığına karar verildi. 36 yıldır antrenörlük yapan, 10 binden fazla öğrenci yetiştirerek onlarca madalyayı Fethiye'ye kazandıran antrenör Mustafa Yılmaz, sporcuların disiplin cezası nedeniyle 3 ay yarışmalara katılamadığını belirterek, "Türkiye dereceleri bulunan çocuklar olay sonrası sporu bırakmak zorunda kaldı" dedi.

4'ER BİN TL ÖDEYECEK
Disiplin cezası almadıkları halde internetten teşhir edilen ikiz kardeşler Ceren ve Ceylan ile arkadaşları Gizem ise federasyon hakkında tazminat davası açtı. Ankara 2. Asliye Hukuk Mahkemesi, 3 küçük kızı haklı bularak davanın kısmen kabulüne karar verdi. Mahkeme hakimi Mustafa Koçoğlu, verdiği kararı Birleşmiş Milletler'in çocuklar için almış olduğu "Pekin-Bejing kuralları"na dayandırdı. Sporu bırakan 3 kız çocuğu için mahkeme, federasyonun ayrı ayrı 4 bin TL ödemesine hükmetti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cimnastikçi 3 küçük kızın tazminat zaferi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN