Yeni Çiftlik Bulvarı bugün açılıyor

Büyükşehir Belediyesi'nin çalışması, Başkent trafiğini rahatlatacak. Yeni Çiftlik Bulvarı, bugün saat 14.30'da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın katılacağı törenle hizmete açılacak

Giriş Tarihi: 30.8.2013
Büyükşehir Belediyesi'nin yapımını gerçekleştirdiği, İstanbul ve Eskişehir Yolu arasında uzanacak 14 kilometrelik Yeni Çiftlik Bulvarı, bugün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in katılacağı törenle açılıyor. Gidiş-geliş 8 şeritten oluşan yeni bulvar üzerinde 2 dev viyadük, 17 adet alt-üst geçit ve köprüyle, 19 kilometrelik bağlantı yolu bulunuyor.

TÜRKİYE'NİN EN YEŞİLİ

Celal Bayar Bulvarı ile Etimesgut'taki Hava Hastanesi arasındaki 14 kilometrelik gidiş-geliş toplam 8 şeritlik, yeşiller içindeki Yeni Çiftlik Bulvarı, İstanbul ve Eskişehir yollarının alternatifi olarak hizmet vermeye başlayacak. Türkiye'nin en yeşil yolu olma özelliğiyle de dikkat çeken bulvar, üzerindeki 2 dev viyadük, 17 alt-üst geçit ve köprü ile toplam 19 kilometre uzunluğundaki 19 ayrı bağlantı yoluyla da çevresindeki bölgeleri birbirine bağlıyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, "Ağacı, çimi, çiçeği ile Türkiye'ye örnek yeşil bir bulvar yaptık. Bugün, Başbakan Erdoğan'ın açılışını yapacağı bu bulvarımız Ankara'nın ana atardamarlarından biri olacak. Ankara'nın doğu-batı koridoruna rahat bir nefes aldıracak yeni bulvarımız, sürücülere yeşiller içinde, konforlu, rahat ve modern bir yolda yolculuk keyfi yaşatacak" dedi.

4.5 MİLYON AĞAÇ DİKİLDİ

Bulvarın, yeşilin her tonunun hakim olacağı özel çevre düzenlemesiyle göz dolduracağını ifade eden Gökçek, "Bulvarın orta refüjü ve yanlarında toplam 1 milyon metrekarelik alanı kaplayan yeşillendirme çalışması gerçekleştirdik. Yolu çevreleyecek yeşillendirme çalışmalarımız kapsamında süs eriği, akçaağaç, ladin, mazı, karaçam gibi boyları 6 metreye yaklaşan ağaçlar ile sedir, ardıç, gül, altın çanak gibi çalı grupları diktik. Bulvara 15 ayrı türde toplam 4.5 milyona yakın ağaç, çiçek ve çalı grubunun dikimini gerçekleştirdik. Ayrıca 600 bin metrekarelik alanında da çimleme çalışması yaptık" dedi.

BAĞLANTI YOLLARI RAHATLATACAK
Yeni Çiftlik Bulvarı'nı Başkent'in dört bir tarafına bağlayan ve her bölgedeki trafik yüküne rahat bir nefes aldıracak 19 adet bağlantı yolu da toplam 19 kilometrelik uzunluğuyla göz dolduruyor. Sürücüler; Silahtar Caddesi, Hipodrom Caddesi, Gazi "U" dönüşü, AOÇ Köprülü Kavşağı, AOÇ Alt Geçidi, İstanbul Yolu Çiftlik Kavşağı, TİGEM Köprüsü, MKE Fişek Fabrikası, Fişek Fabrikası "U" dönüşü, Marşandiz Köprüsü, Anadolu Bulvarı, MİT Tesisleri, Marşandiz "U" dönüşü, Güvercinlik Alt Geçidi, BELKO Alt Geçidi, Zırhlı Birlikler Kavşağı, Zırhlı Birlikler Alt geçidi, Şaşmaz ve Ümitköy yol bağlantıları ile Yeni Çiftlik Bulvarı'ndan tüm bu bölgelere rahatça ulaşabilecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yeni Çiftlik Bulvarı bugün açılıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN