İsmi 'Ankara Bulvarı' oldu

Başkent trafiğini rahatlatacak 14 kilometrelik yeni bulvar, Başbakan'ın katıldığı görkemli törenle açıldı. Başbakan, yolun yeni adını 'Ankara Bulvarı' koydu

Giriş Tarihi: 31.8.2013
Büyükşehir Belediyesi'nin 1 yılda yapımını tamamladığı, İstanbul ve Eskişehir yollarının alternatifi olacak 14 kilometrelik yeni bulvar, binlerce Ankaralı'nın katıldığı görkemli törenle açıldı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, açılışını yaptığı bulvar için kendisinden isim rica eden Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'i kırmayarak, yeni yolun adını 'Ankara Bulvarı' koydu.

GÖKÇEK'E TEŞEKKÜR ETTİ

Türkiye'nin en yeşil yolu olma özelliğinin yanı sıra üzerindeki 2 dev viyadük, 17 alt-üst geçit ve köprü ile toplam 19 kilometre uzunluğundaki 19 ayrı bağlantı yoluyla da dikkat çeken Ankara Bulvarı, Başbakan Erdoğan ve binlerce Başkentli'nin katıldığı muhteşem törenle hizmet vermeye başladı. Törende konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Büyükşehir Belediyesi önünden başlayarak 'Zırhlı Birlikler'e kadar uzanan yeni bulvarın Başkent trafiğini önemli ölçüde rahatlatacağını hatırlatarak, "Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ve ekibine şahsım, Ankaralılar ve Türk milleti adına teşekkür ediyorum" dedi.

"DÜNYAYA ÖRNEK OLUYOR"
Başkent'in yeni bulvarın çevre düzenlemesiyle birlikte 60 bin ağaç ve 3 milyon adet çalı kazandığını dile getiren Başbakan Erdoğan, "19 yıl önce Ankara'da kişi başına düşen yeşil alan miktarı 2 metrekareydi. Şimdi ise bu rakam 19 metrekareye ulaştı. Eğer nüfus da bu süre içinde artış göstermemiş olsaydı bu rakam 38 metrekareye çıkacaktı. Yani Ankara sadece yeni yapılan konutlarla, yollarla, sanayi bölgeleriyle değil, yeşil alanlarıyla, parklarıyla ve dinlenme alanlarıyla büyüyor dünyaya örnek bir şehir oluyor" diye konuştu.

"BU MİLLETE AŞIĞIZ"
Başbakan Erdoğan, Ankara ve İstanbul arasında yapımı hızla süren hızlı tren ile kent içinde yapılan metronun yakın zamanda açılacağını ifade ederek, "Yıllar yılı bizi laflarla oyaladılar. Şimdi arabanla İstanbul'dan çıkıyorsun otoyolda Ankara'ya gidiyorsun. Durmak var mı? Yok. Hızlı trene biniyorsun. İnşallah 29 Ekim'den sonra İstanbul'dan hızlı tren ile Ankara'ya ulaşım sağlanacak. Eskişehir-İstanbul arası hızlı tren çalışması da yoğun bir şekilde devam ediyor. Bunlar bize nasip oldu. Niye? Kardeşlerim biz dertliyiz dertli, biz bu millete aşığız aşık. Aşkı olmayanın, derdi olmayanın iş üretmesi mümkün değildir" dedi.

"O HAVALİMANI NEYDİ ?"
Cumhuriyet kurulduğunda Ankara'nın Orta Anadolu'da kasaba görünümünde sadece 40 bin nüfusu bulunan bir şehir olduğunu anımsatan Erdoğan, başkent olduktan sonra 90 yılda Ankara'nın nüfusunun 112.5 kat artarak 5 milyona çıktığını söyledi. Başbakan Erdoğan, "Orta Anadolu'da mütevazı bir şehir olan Ankara, 90 yıl içinde Türkiye'nin modern başkenti, bir Avrupa kenti, dünya merkezine dönüştü. Havalimanından şehir merkezine gelirken şehrin girişi gerçekten iç karartıcı bir manzara içindeydi. Çok eskiye gitmeyin 10 yıl önce havalimanından buraya gelirken o havalimanı neydi, yol neydi, bugün havalimanı ne, yol ne?" diye konuştu.

SEÇİME KADAR YETİŞECEK
Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Ankara Bulvarı'nın yapımında emeği geçen tüm çalışanlara ve yüklenici firmaya teşekkür etti. Gökçek, seçime kadar bitirmeyi planladıkları projeleri anlatarak, "Kentsel dönüşüm projelerinde yol kat ettik. Kızılay dış cephe, Siteler esnafı için 30 bin metrekarelik showroom, Gölbaşı ikinci el oto pazarı bitirilecek" dedi.

MODERN VE SAĞLIKLI YAŞAM
Başbakan Erdoğan, Ankara'da, hizmet götürmenin, altyapı yatırımı yapmanın son zor olduğunu anlatarak, "Şu an bu bölge dünyanın en modern, en sağlıklı yaşam alanı" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İsmi 'Ankara Bulvarı' oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN