Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Yeni' Medeniyetler açılış için gün sayıyor

Büyük bir bölümü restorasyon nedeniyle yaklaşık üç yıldır kapalı olan Anadolu Medeniyetleri Müzesi, baştan aşağı yenilendi. Müzenin, yılbaşında açılması planlanıyor

Türkiye'nin ve dünyanın sayılı müzeleri arasında yer alan Anadolu Medeniyetleri Müzesi'nin bulunduğu Mahmut Paşa Bedesteni ve Kurşunlu Han'da yaklaşık üç yıldır devam eden restorasyon sürecinde sona gelindi. SABAH Ankara, müzenin ziyarete kapalı olan bölümlerinde yürütülen çalışmaları ilk kez görüntüledi. İnşa edildikleri 15. yüzyıldan bu yana lokal onarımlar dışında ciddi bir bakım görmeyen müze binalarında gelinen son aşamayı değerlendiren Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkilileri, Anadolu Medeniyetleri Müzesi'ni yılbaşında açmayı planladıklarını söyledi. Müze, yeni haliyle Başkent'e yakışır, Avrupa standartlarında modern bir görünüme kavuşacak. 2010 yılında Koruma Kurulu'na sunulan restorasyon projesi doğrultusunda daha kullanışlı hale getirilen müzenin tarihi binalarına 80'li yıllarda yapılan betonarme ilaveler, incelemeler neticesinde taşıyıcılığını kaybettiği için orijinal duvarlara zarar vermeden özel bir sistemle yıkıldı. Bedestenin ilk halinde çevresinde yer alan dükkanların bir kısmı aslına uygun olarak müze içinde yeniden inşa edildi. Yeni düzenlemede betonarme yerine çelik konstrüksiyon kullanıldı. Önceki onarımlarda yapılan yanlış uygulamaların izleri temizlendi. Binaya yeniden bedesten havası kazandırılmaya çalışıldı. Teşhir vitrinleri, havalandırma, elektrik, altyapı ve üstyapısı tamamen yenilendi. Müze içinde yer alan merdivenli kısımlara özürlü asansörleri de yapılacak. Müzenin hediyelik eşya satış mağazasını işleten Bilintur, müzenin yeni yapılacak çıkış bölümünde yer alan binaya taşınacak.

9 MİLYON TL'YE MAL OLDU
Müzenin 60'lı yıllarda yapılan ahşap tavan süslemeleri korundu. Müzenin önceki onarımlarda yanlış tasarlandığı için her yağmurda akıtan çatısı da baştan aşağı yenilendi. Bakanlık yetkilileri, 1881 yılındaki büyük yangından sonra terk edilen bedesten ve hanın, 1946 yılında bir onarım geçirdiğini ve özgün kalan tek bölümünün bedesten bölümü olduğunu belirtti. "Sultan Han Yazıtı" ve "Adilcevaz Kabartması", restorasyon süresince özel bir muhafazayla müze içinde tutuldu. Bu eserler, açılıştan sonra da aynı yerde kalacak. Müzenin restorasyonu toplam 9 milyon TL'ye mal olacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Yeni' Medeniyetler açılış için gün sayıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN