Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Manço ekolünü yaşatacak

Yarışmalarla ünlenen ses sanatçısı Afak Algan, Barış Manço ve Cem Karaca ekolünün gelecek kuşaklara aktarılmasını kendisine misyon edindiğini söyledi

"O Ses Türkiye" ve "Yetenek Sizsiniz Türkiye" isimli yarışmalardan tanınan ses sanatçısı Afak Algan, müzik yaşamını ve kendisiyle ilgili bilinmeyenleri SABAH Ankara'ya anlattı. 1970 Ankara doğumlu olan Afak Algan, müzikle ilk kez 5 yaşındayken tanıştığını söyledi. Algan, ilk müzik aletinin ise kendisine hediye edilen akordeon olduğunu söyledi. Küçük yaşlarda müzik yeteneğini keşfeden ve sonraki yıllarda çizgisini belirleyen Algan, Cem Karaca ve Barış Manço ekolünün devam ettirilmesini kendisine misyon edindiğini söyledi.

"ADAM OLACAK ÇOCUK"
Yıllar önce "Barış Manço ile Adam Olacak Çocuk" programındaki küçük yeteneklerden biri olan sanatçı, Manço'ya olan hayranlığını şu şekilde anlattı:

"BENDE YERİ ÇOK FARKLI"
"Barış şarkılarını ben Barış Manço ile duydum. Her zaman ben de yeri çok farklıdır. Çok etkilendiğim bir insan olduğu için onun yaptıklarını yapamasam da ekolünün devamı benim hayat misyonlarımdan biridir. Saçlarımın uzun olmasının tek nedeni Barış Manço'dur" sözleriyle anlattı.

Üzüntüden saçlarını kazıdı
Barış Manço'nun ölüm haberini aldığı sırada bir mekanda konser verdiğini dile getiren Afak Algan, "'Barış'ı kaybettik' diye mesaj geldi ve sahneye ara verdim. Dışarıdan bir tıraş bıçağı alıp mekanın lavabosunda saçlarımı sıfıra kazıdım. Konserin geri kalanına gözyaşlarıyla ve saçsız olarak devam ettim. Sonradan yaptığımın hata olduğuna karar verdim ve saçlarımı tıpkı O'nunki gibi uzattım. Ölene kadar da kesmeyi düşünmüyorum" dedi.

'Yarışmalar çok şey kattı'
Özellikle Cem Karaca ve Barış Manço'nun anma etkinliklerinde gönüllü olarak konser verdiğini belirten Afak Algan, iki sanatçının da misyonunu gelecek kuşaklara aktarmaya devam edeceğini kaydetti. 1983 yılından bu yana müzik hayatında olan Afak Algan, katıldığı yarışmaların ise kendisine çok şey kattığını belirterek, "O yarışmalara çıkarken amacım birinci olup kazanmak değildi. Kendimi ve sesimi göstermekti. Tüm Türkiye'nin karşısına çıkmak beni yeterince doyurdu. Belirli bir kitlem oluştu" dedi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Manço ekolünü yaşatacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN