Uğur ÖZTEKE: Konya vizyon projelerini bekliyor

Giriş Tarihi: 11.9.2013
Selçuklu'nun payitahtı, Anadolu'nun uçsuz bucaksız bereketli ovalarına ev sahipliği yapan, güçlü ekonomisi ile tüm kıtalara ihracatını gerçekleştiren Konya, vizyon projeleri için bekleyişini sürdürüyor.
Hızla gelişen, üniversiteler şehri olma adına koşan şehir nüfusu artarken, özellikle aldığı göçle Konya merkezinde yaşanan sorunların başında trafik geliyor.
Her büyük şehrin kötü kaderi olarak gördüğümüz trafik keşmekeşinde, toplu taşımada özellikle mevcut hafif raylı sistemde alt yapının teknolojiye uygun hale getirilmesi beklenirken, bu konuda şehrin dinamikleri, STK'lar ile vatandaşlar; acil olarak metro için kazmanın vurulmasını bekliyor. Çünkü Konya kendisini çevreleyen illere, gelişmekte hamle yapan büyük kentlere baktığı zaman bir alt ligde kalmış durumda.
Oysa ekonomiden, kültüre, alt yapıdan imara, sanattan spora rüştünü ispatlayan şehir için ulaşımda artık metro mutlak olmazsa olmazların başında geliyor.
Tabii şehrin trafiği, alt yapısı, toplu taşımacılık denildiği zaman toplumu heyecanlandıran ve on binleri peşinden sürükleyen şehrin takımının da süper ligde olduğunu düşündüğümüz zaman birbirleri ile bağlantıyı hemen kuruveriyoruz.
Konyaspor'un süper ligde yer alması ile şehri yöneten büyüklerimiz 1950 yılında hizmete giren mevcut stadyumun yenilenmesine karar verirler.
Ve yeni stadyum alanını da Selçuklu ilçesinde Real Alışveriş Merkezi kenarı olarak belirler. Hedef 22 bin 456 koltuk kapasiteli stadyumun UEFA kriterlerinde 42 bin kişilik olmasıdır.
Ancak iki bakanlı dev açılışın ardından geçen tam bir yılda Konya adına yaşanmaması gereken talihsizlikler yaşanır.
Yaklaşık 400 bin metrekarelik bir alanda 90 bin metrekare kapalı alan olarak inşa edilecek yeni stadyumun UEFA standartlarında Avrupa Kupaları final karşılaşmalarının da yapılabileceği, futbol toplu şeklinde olacağını ve tamamının kapalı tribünlerden oluşacağı yeni stadyumda localar, alışveriş merkezleri, amatör spor kulüplerine tahsis edilecek antrenman alanları ve ofisler bulunacak idi.
Gelinen nokta ise Stadyum inşaatını yapan Gintaş AŞ'nin Konya Koordinatörü Mahmut Macit, stadyum projesinin kamuoyuna duyurulduğu gibi UEFA standartlarına uygun olmadığını, stadyumun 42 bin kişilik değil 36 bin kişilik olduğunu iddia etmesi ve bunun ardından bir dizi ithamlarda bulunması şehrin motivasyonunu düşürüyor moralini bozuyordu.
Sonuçta dünya kenti olma adına büyük bir uğraş veren bu şehrin yöneticileri ile buna yürekten inan şehir insanı artık aksaklıkları değil eksiksiz güzellikleri konuşmak istiyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Uğur ÖZTEKE: Konya vizyon projelerini bekliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN