"Kaplumbağa Terbiyecisi" keçeyle tekrar hayat buldu

Giriş Tarihi: 12.9.2013

Keçe sanatçısı Nurgül Begiç, Osman Hamdi'nin ünlü eseri "Kaplumbağa Terbiyecisi"ni özel bir teknikle keçeye aktardı

Osman Hamdi Bey'in ünlü eseri Kaplumbağa Terbiyecisi, Kültür ve Turizm Bakanlığı sanatçısı Nurgül Begiç tarafından ilk kez keçeye aktarıldı. Avustralya ve Yeni Zelanda'dan getirilen özel bir keçeyle tepme ve iğneli keçe teknikleri kullanılarak yapılan Kaplumbağa Terbiyecisi'nin de bulunduğu "Sandığımdaki Miras" sergisi, Ankara Vakıf Eserleri Müzesi'nde açıldı.

BELÇİKA'DA SER GİLENDİ
18 Eylül'e kadar ziyaret edilebilecek sergide, Begiç'in ABD'de basılan "500 Felt Object" adlı kitapta yer alan Osmanlı Kaftanı adlı çalışması da var. Keçenin günümüzdeki sanayileşme ve teknolojik gelişmelerle eski kullanım alanlarının daraldığını ifade eden Begiç, "Keçeyi artık şal, aksesuar, duvar panosu gibi farklı alanlarda kullanıyoruz" dedi. Begiç, Kaplumbağa Terbiyecisi'nin de bu kapsamda değerlendirilmesi gerektiğini kaydederek, eserin daha önce Belçika'da sergilendiğini ve beğenildiğini dile getirdi. Begiç, Osmanlı Kaftanı adlı çalışmasının da ABD'de bir katalogda yer alan tek Türk keçesi olduğunu söyledi.

"TAKİP EDİYORUZ"
Serginin açılışına katılan Kazan Belediye Başkanı Lokman Ertürk, Begiç'in yurtiçi ve yurtdışında yaptığı çalışmaları dikkatle takip ettiklerini ve desteklediklerini ifade etti.

ULUSLARARASI BOYUTA TAŞIDI
Sekizi yurtdışında olmak üzere 60 karma sergi ve 10 kişisel sergiye imza atan Begiç, AB projeleri kapsamında İrlanda'da keçe ve el sanatları alanında çalışmalar yaptı, davet edildiği ABD'de kişisel sergi ve workshop düzenledi. Birçok ülkede uluslararası sergilere katılarak Türk keçeciliğini uluslararası boyutta tanıttı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Kaplumbağa Terbiyecisi" keçeyle tekrar hayat buldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN