Trafik polisine takviye güç

Giriş Tarihi: 12.9.2013

Emniyet Genel Müdürlüğü'nün yeni düzenlemesiyle Ankara Emniyeti Trafik Denetleme Şubesi'ne bağlı 600 polisin dışında diğer şubelerdeki polisler de artık trafik cezası kesebilecek

Emniyet yeni bir düzenlemeyi hayata geçirerek trafik cezası kesme yetkisini genişletti artık trafik polislerinin dışında diğer şubelere bağlı polisler de trafik cezası kesebilecek. Bu düzenlemeyle Ankara Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şubesi'nde görevli 600 polisin dışında Terör, Kaçakçılık, Asayiş ve diğer şubelerden polisler belirli bir eğitimden geçirilecek. Trafik Eğitim ve Araştırma Daire Başkanlığı tarafından verilecek eğitimin ardından sahaya inecek polisler, şehir içinde emniyet kemeri takmayan, aşırı hız, hatalı sollama, kırmızı ışık gibi kural ihlali yapan sürücülere tutanak tutarak cezasını kesebilecek. Emniyet ölümlü, yaralamalı ve maddi hasarlı kazaları en aza indirmek için çeşitli önlemler almaya devam ediyor. Emniyetin yeni düzenlemesine göre trafik polislerinin dışında da görevlendirilecek diğer şubelerden polisler, kural ihlali yapan sürücülere göz açtırmayacak. Özellikle tatil dönemlerinde ve şehir içlerinde yaşanan trafik kazalarının önüne geçmek için istihbarat, terör, KOM ve asayiş şubelerinden takviye yapılacak. Üst düzey bir emniyet yetkilisi Başkent'te görev yapan 600 civarındaki trafik polisine eğitimden geçirilecek polislerin destek vereceğini belirtti.

Sürücüyle mücadele
Trafik Eğitim ve Araştırma Daire Başkanlığı'nda verilecek eğitime diğer şubelerden yaklaşık 1000 polis memurunun katılacağını kaydetti. Eğitimden sonra alacakları sertifikayla Karayolları Trafik Kanunu'nun 6. Maddesi'ne istinaden karşılaştıkları trafik kural ihlallerine ilişkin tespit tutanağı hazırlayabilecekleri kaydedildi. MOBESE'den sonra yapılan bu düzenlemeyle kural tanımaz sürücülerin en aza indirilerek trafik polislerinin de iş yükünün de hafifletileceği vurgulandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Trafik polisine takviye güç
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN