Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ankaralı velilerin tercihi forma oldu

Başkentli velilerin yüzde 50'den fazlası, çocuklarının okulda forma giymesini istedi. Kıyafetlerin yeni netleşmesi ise üreticileri zorluyor

Milli Eğitim Bakanlığı, öğrencilerin kılık kıyafetlerine dair yönetmelikte temmuz ayında değişikliğe giderek tüm okullarda, okul yönetimi ve okulaile birliğinin koordinatörlüğünde yönetmelikteki sınırlamalara aykırı olmamak kaydıyla velilerin yüzde 50'sinden fazlasının onayı alınarak okul kıyafetinin belirlenmesine karar vermişti. Kılık kıyafetle ilgili belirsizliklerin okulların açılmasına kısa bir süre kala netleşmesi ise kıyafet üreticilerini yoğun bir tempoya soktu.

"KARIŞIKLIK yaşa nmayacak"
Veli ve öğrencilerin özellikle Kılık ve Kıyafet Yönetmeliği konusunda kafa karışıklığı yaşadığına dikkat çeken İl Milli Eğitim Müdürü Kamil Aydoğan, yönetmeliğin son derece demokratik hükümler getirdiğini, okul yönetimi ile okul aile birliklerinin, velilerin yüzde 50'den fazlasının onayıyla giyilecek kıyafeti belirlediğini belirtti. Aydoğan, Başkentli velilerin genellikle formayı seçtiğini, formaların şekli ve rengi konusunda da okul aile birlikleri ve yönetimlerinin belirleyici olduğunu kaydetti.

Çift vardiya çalışıyorlar

Okul Kıyafeti imalat ve satışı yapan Aykut Demir, geçen yıllara göre üretimlerinin arttığını Türkiye'nin her yerinden siparişlerin geldiğini ama önceliğin Ankara'daki okullar olduğunu dile getirdi. Yetiştirebilecekleri kadar siparişi aldıklarını sözlerine ekleyen Demir, 23 yıldır bu sektörde hizmet verdiklerini belirterek, 6 ve 9. aylar arasında çift vardiyalı çalıştıklarını belirtti. Demir, günlük 1300-1400 set okul kıyafeti yaptıklarını kaydetti.

Yönetmelik ne diyor?

Milli Eğitim Bakanlığı'na Bağlı Okul Öğrencilerinin Kılık ve Kıyafetlerine Dair Yönetmelik'te 25.07.2013 tarihinde yapılan değişiklikte öğrencilerin okul, sınıf ve şubelerde tek tip kıyafet giymeye zorlanamayacağı yinelenirken, okul yönetimi ve okul aile birliklerinin koordinatörlüğünde, velilerin yüzde 50'sinden fazlasının onayı alınarak eğitim-öğretim yılı için okul kıyafeti veya kıyafetlerinin belirlenebileceği kaydediliyor.

Kontenjan sorunu yok

9. sınıflarda kontenjan sorunu yaşanacağına dair iddialarla ilgili de konuşan Ankara İl Milli Eğitim Müdürü Kamil Aydoğan, Başkent'te bu konuda hiçbir sıkıntının yaşanmayacağını söyledi. Ankara'da 9. sınıflara kayıtlı 75 bin öğrencinin olduğu bilgisini veren Aydoğan, bu öğrencilerin sınavsız öğrenci alan eğitim kurumlarında bulunan 1000 şubeye, 30 kişilik sınıflara yerleştirileceğini dile getirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ankaralı velilerin tercihi forma oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN