Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Pakistan TOKİ işbirliği

Düşük maliyetli konut üretimi ve TOKİ muadili bir yapının kurulması yönündeki işbirliği için Türkiye'ye gelen Pakistan Başbakanı Navaz Şerif, Kuzey Ankara'yı detaylı inceleyecek

Giriş Tarihi: 17.9.2013
Düşük maliyetli konut üretimi ve sunumu konusunda bilgi, deneyim ve ülkelerinde TOKİ muadili bir kurumunun kurulması yönündeki çalışmaları doğrultusunda Türkiye-Pakistan Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi Üçüncü Toplantısı'na katılmak üzere Türkiye'ye gelen Pakistan Başbakanı Navaz Şerif, Kuzey Ankara Kentsel Dönüşüm Projesi'ni yerinde inceleyecek. Ülkelerinde büyük bir kentsel dönüşüm başlatacaklarını ve TOKİ modelini örnek alacaklarını açıklayan Navaz Şerif, Ankara ziyaretinde TOKİ'nin ödüllü uygulaması hakkında bilgi alacak. Pakistan'da düşük maliyetli konut üretimi ve TOKİ muadili bir kurumun kurulması yönündeki işbirliği çerçevesinde, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar başkanlığında TOKİ Başkan Yardımcısı Dr. Ahmet Şahin'in de aralarında bulunduğu Türk delegasyonu Islamabad ve Lahore'da incelemelerde bulunmuştu. Pakistan Başbakanı Navaz Şerif, heyeti kabulünde ülkesinde büyük bir kentsel dönüşüm çalışması başlatacaklarını belirterek, TOKİ modelinin Türkiye'deki başarısını örnek alarak Pakistan'da da federal hükümetin benzer bir yapılanmayla toplu konut idaresi başkanlığını oluşturacağını ifade etmişti.

Ödüllü proje
Türkiye Büyük Millet Meclisi'nden (TBMM) özel yasa çıkarılarak uygulamaya konulan ilk kentsel dönüşüm projesi olan Kuzey Ankara Kentsel Dönüşüm Projesi, çalışmalar başladığı günden bugüne sadece Türkiye'ye değil dünyaya da örnek bir proje oldu. Proje 2009 yılında HABİTAT tarafından dünyanın en prestijli ödüllerinden biri olan 'En İyi Uygulama' ödülüne, 2010 yılında da İslam Başkentleri Konferansı'nda 'Şehircilik ve Bölge Planlama' dalında birincilik ödülüne değer görüldü. 2005 yılında meydana gelen deprem sonrasında Pakistan'ın Muzafferabad bölgesinde şehir merkezi kuran TOKİ, konut, okul, yurt, hükümet binaları cami ve benzeri sosyal donatıları teslim etmişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Pakistan TOKİ işbirliği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN