Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ODTÜ planına onay

Giriş Tarihi: 19.9.2013

Bakan Erdoğan Bayraktar, ODTÜ alanına ilişkin hazırlanan 1/5000 ve 1/1000 ölçekli imar planı tekliflerinin, birkaç gün içinde onaylanacağını bildirdi

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, ODTÜ yerleşkesi ve orman alanlarının bulunduğu, güneyde Eymir Gölü'nü de kapsayan 4 bin 85 hektarlık alanın imar planlarının, ODTÜ Rektörlüğü'nün teklif ettiği haliyle bir iki gün içinde onaylanacağını bildirdi. Bayraktar, alana ilişkin hazırlanan 1/5000 ve 1/1000 ölçekli imar planı tekliflerinin Rektörlüğün 3 Mayıs tarihli yazısıyla Bakanlığa iletildiğini söyledi.

"AĞAÇLAR TAŞINACAK"
Planların, üniversitenin bütünlüğünü bozmayacak iki ana ulaşım aksını içerdiğini ifade eden Bayraktar, bunlardan birinin Anadolu Bulvarı'nın devamı olarak ODTÜ arazisinin doğu kesiminden geçeceğini dile getirdi. Bayraktar, Anadolu Bulvarı'nın devamı olan yolun, 4 bin hektarlık ODTÜ arazisinin yüzde 1'ini bile kapsamadığına işaret etti. Bayraktar, "Bu yol, en az zarar verecek şekilde sınırdan geçiyor. Buradaki ağaçlar da taşınacak, yeniden dikim yapılacak" dedi.

KURUMLARA DANIŞILDI
Plana ilgili tüm kurumların olumlu görüş verdiğini ifade eden Bayraktar, "Kurul kararının, Tabiat Varlıkları Komisyonu kararının olmadığı gibi eleştiriler yapılıyor. Oysa bütün hepsi alındı" diye konuştu. Planda, ODTÜ'nün doğu batı hattında ikinci bir yolun da yer aldığını anlatan Bayraktar, kampüs bütünlüğünü bozmayacak şekilde, batı-doğu doğrultusundaki tünel geçişinin onaylanacağını ifade etti.

MALİYETİ 100 MİLYON TL
Bayraktar, şunları kaydetti: "Bilkent tarafından başlayıp, doğu batı hattında geçiş yapılacak. Planda, burası ODTÜ kampüsünü tam ikiye bölüyor gibi görünüyor. Bunu Rektörlüğün isteği doğrultusunda tünel olarak koyuyoruz. Geçiş yeraltından olacak. Kampüsü hiçbir şekilde bozmayacak, hiçbir şekilde ağaç dokusuna vs. zarar vermeyecek. Bu çok maliyetli, yaklaşık 100 milyon. Büyükşehir Belediyesi, ODTÜ kampüsü korunsun diye böyle bir fedakarlığa giriyor."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ODTÜ planına onay
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN