Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çevik üçe katlandı

Giriş Tarihi: 20.9.2013

Yeni dönemde eylemlerin artacağı bilgisi üzerine Ankara Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı çevik kuvvet polisi sayısı 1700'den 4 bin 500'e çıkarılıyor

Ankara Emniyet Müdürlüğü, Başkent'teki eylemlerin devam edeceği yönündeki istihbari bilgiler üzerine düğmeye bastı. Daha önce personel sayısı 1700 olan Çevik Kuvvet Şubesi'ndeki polis sayısı yapılan takviyeyle önce 2 bin 500'e çıkarıldı. Ardından diğer şubelerde görevli 2 bin polise daha 2 hafta sürecek eğitimle bu sayının 4 bin 500'e çıkarılacağı kaydedildi. Eylem sırasında yetersiz olan Toplumsal Olaylara Müdahale Aracı (TOMA) için diğer illerden destek alınmıştı. Alınan yeni 2 araçla da bu sayı 10'a çıkarıldı. Ayrıca polisin teçhizatları da yenilenerek daha güçlü hale getirildi.

TEDBİRLER ALINDI

Haziran ayı boyunca Başkent'te süren eylemlerde gece gündüz mesai yapan polis, yeni eylemlerin olma ihtimali üzerine tedbirlerini alıyor. Eylemlere müdahalede yetersiz kalan Çevik Kuvvet Şubesi'ndeki personel sayısı ilk etapta 1700'den 2 bin 500'e çıkarıldı. İkinci aşamada ise İstihbarat, Terör, Kaçakçılık ve Organize Suçlar Şubesi'nde görevli 35 yaşın altındaki 2 bin polisin daha eğitilmesi kararlaştırıldı.

TOMA SAYISI DA ARTTIRILIYOR
Kısa süre önce başlayan ve iki hafta süreceği belirtilen "Çevik Kuvvet" eğitiminde takviye polislere kitle psikolojisi, toplumsal olaylara etkin ve akılcı müdahale yöntemleri, toplumsal olaylara müdahalenin hukuki boyutu gibi bilgiler veriliyor. Polislerden daha duyarlı olmaları isteniyor. Bu eğitimlerin tamamlanmasının ardandan Ankara Emniyet Müdürlüğü Çevik Kuvvet Şubesi'ndeki polis sayısının da toplamda 4 bin 500'ü bulacağı belirtildi. TOMA araç sayısının da 8'den 10'a çıkarılacağı öğrenildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çevik üçe katlandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN